
Какво е да си богат?

Проповед на иконом Василий Шаган по Матей (19:16-26) - притчата за богатия момък. 26.11.2017, храм „Св. Николай Чудотворец“, Варна.
В името на Отца и Сина, и Светия Дух!
Какво да сторя, за да наследя живот вечен? Кой може да се пита по този начин? Кой може да търси отговор от известния учител, от Христос, и то така дръзновено, по решителен начин, както виждаме? Светиите казват, че човек, който не е познал своите грехове, няма покаяние. Следователно само който е познал греховете си, има покаяние и желание, и търси отговор на тези въпроси, които възникват у всеки един от нас. Как да живеем, за да наследим вечния живот?
Възможно е този млад човек, като е размислил, по-късно да е изпълнил думите на Христос, но в първия момент не е могъл да го направи. Затова Христос казва, че мъчно ще влязат богатите в царството Божие. И го казва с мъка, и с дълбоко съжаление, защото и за тях Той е приготвил Своето царство. И богатите ще могат да разделят наследството на нашия Отец небесен. Но за тях е много трудно. Трудно е, защото, когато Бог ти дава богатство, трябва да умееш да се разпоредиш с него, както Той иска. А Бог ни дава, братя и сестри, за да може с това, което имаме, да служим на всички. Богатството не е наше. Всяко съвършено благо идва свише, но то е благо, когато осъзнаваме, че Бог го дава, и когато усещаме в него Неговата благост. Неслучайно и този млад човек нарича Иисус „учителю благий”, защото в своето търсене на вечния живот вероятно е търсил тази вечност, в която може да намери благост. Явно неговото богатство не му я давало докрай. Много често богатите са дълбоко нещастни хора…
Цялата проповед може да гледате в YouTube канала Архангел.бг Варна
Втора неделя на Великия пост
Когато нямаш нищо, когато единственото, което е останало, е голата ти душа пред Бога, дали ще се намери човек за нас, който да ни спусне. Дали ще се намери човек, който да види човека в нас и да ни заведе при Христос...
Прошката ни уподобява на Бога
Да не забравяме да прощаваме. Защото ако всеки ден се обръщаме към Бог с думите: „и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на нашите длъжници”, нека се опитаме това да го въплътим и в нашите мисли, в нашите чувства, в нашето отношение към заобикалящия ни свят.
Мъртъв беше, и оживя, изгубен беше, и се намери (Лука 15:32)
В една от подготвителните недели на Великия пост Светата ни църква ни напомня за една притча, един разказ, който Христос е разказал на своите ученици, а именно Притчата за блудния син.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност