
Как стоим пред Бога?

Проповед на свещеник Алексей Атанасов в Неделята на митаря и фарисея, 9 февруари 2020 г., храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец” Варна
В името на Отца и Сина, и Светия Дух!
Братя и сестри,
Тези четива, които ни подготвят за Великия пост, особено този пример, който ни дава Господ с митаря и фарисея, показват как да заставаме пред Господ, как да се молим и какво отношение да имаме към другите. В Евангелието се казва, че митарят излязъл по-оправдан. Фарисеят също се оправдава, оправдава се с това, че следва Бога в своя живот, търси Го, благодари Му за всичко, дава десятък... Но това, което Бог не одобрява, е това, че той се е превъзнесъл.
Всъщност, братя и сестри, всеки от нас, който търси Бога, всички, които сме в Църквата, имаме този момент, когато човек в своя стремеж да бъде праведен, се самозабравя. Самозабравяме се и, когато видим човек, за когото знаем, че е грешен, в храма или в изобщо в живота, започваме да го осъждаме в мислите си, в разговорите си. Именно с това трябва да се борим, защото именно това ни разрушава, разрушава и нашата вяра към Бога. Бог не иска от нас това да види – Той казва: „Не съдете, за да не бъдете съдени”. (...)
Вижте цялата проповед във видеофайла под текста.
Думи на о. Алексей в края на Литургията:
Това, което беше правилно в ситуацията, е фарисеят да помисли, а не да осъди митаря. Всъщност той би трябвало да се радва. Така, както Бог се радва на всеки каещ се грешник. Той трябваше да се радва, че този човек търси Бога и има смирение – както пише в Евангелието, той не смеел да повдигне очи към небето, но явно не е готов още да скъса с начина си на живот.
Всъщност това, което се случва с този митар, го видяхме докрай при Закхей, началника на митарите. Той направи докрай всичко, за да види Христос. И Христос го видя. Закхей се отказа от всичко, което е взел в повече, и половината от своето раздаде на бедните. Нека и ние вземем пример от него и както той се отказа от това, към което цял живот е бил привързан, така и ние да се преборим с нашите страсти, за да чуем и ние как Христос казва: „Ето, днес стана спасението на този дом”. Амин.
Втора неделя на Великия пост
Когато нямаш нищо, когато единственото, което е останало, е голата ти душа пред Бога, дали ще се намери човек за нас, който да ни спусне. Дали ще се намери човек, който да види човека в нас и да ни заведе при Христос...
Живот с Бога, път към Бога, към истината и вечното спасение
Днес мнозина говорят за Православието като за някакво културно наследство. А ние трябва да им отговорим, че то е тайнственият духовен живот на вярващите за придобиване на благодатта на Светия Дух... Първа неделя на Великия пост - Тържество на православието.
Прошката ни уподобява на Бога
Да не забравяме да прощаваме. Защото ако всеки ден се обръщаме към Бог с думите: „и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на нашите длъжници”, нека се опитаме това да го въплътим и в нашите мисли, в нашите чувства, в нашето отношение към заобикалящия ни свят.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Нашата вяра
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност
Благовещение
Личността на света Богородица в православното богословие
Вседобродетелната Пресвета Богородица