
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци

Малки разкази за о. Георги от Жегларци
Веднъж отидохме при отец Георги в Жегларци, тогава вече беше починала баба Мара, неговата жена. Спряхме колата пред къщата му и влязохме в двора. Нямаше го. Един съсед ни видя и каза, че дядо Георги бил на нивата. Щял да отиде да го извика. След малко отецът дойде, в работни дрехи, забързан. Извинихме се, че му прекъсваме работата, че сме дошли по никое време, а той, зарадван, ни подкани да влезем в къщата. После, като насядахме около него, каза: „Вие не сте дошли сами, Христос ви е довел тук.”
Когато за първи път се намерих в къщата на семейството, идвахме от предългата литургия в църквата. Баба Мара ни настани и започна да слага масата за обяд. Бързо шеташе. Всичко у тях беше простичко наредено и се подразбираше, че всеки е добре дошъл. Помня десертите на баба Мара, кремчета с варено жито и сушени сини сливи. Последното им шесто дете, момиче със синдром на Даун, беше край нас, усмихваше се, но ми се струваше, че все някак се пречка. А отецът казваше: „ Господ беше милостив и ни я остави да си имаме дете при нас, тя ни е като монахиня.”
Когато дядо Георги разказваше през какво е минал, целият сияеше. Имаше радост в погледа му, в дъха му, в очите му, идваше и в нас. Баба Мара, между шетането промърморваше: „Абе, какво им разправяш и ги объркваш – мен питаш ли ме, останах сама с пет деца, а той свещеник ще става…” Много харесвах Баба Мария, която тогава мислех за Марта. Понякога направо му се скарваше. Ние се подсмихвахме. Някои от нас още не бяха семейни и се учудваха на съпружеските неща. Но тя, както си мърмореше, така стоеше здраво зад мъжа си. Попивах парадоксите на семейния живот и вдъхвах от голямото им търпение.
После чухме, че баба Мария починала. Отидохме да видим отеца известно време след това. Той се беше приютил в една задна стаичка. Питахме го дали му е мъчно, дали сънува починалата си жена. Каза, че не му е мъчно и не я сънува, защото много често тя идвала при него, влизала ей оттам. Била добре и на хубаво място. Когато искал, можел да си я види.
Паметно беше гостуването на отец Георги във Варна преди година по време на избора за варненски митрополит. Имаше среща с него в малкия храм „Св. Архангел Михаил” в центъра на града. Наша приятелка, която за първи път го виждаше, седна току пред него на един стол и в края на дългия му разказ я видях да плаче. Каза, не съм виждала такъв човек.
Вече на осемдесет и няколко, дядо Георги от ранно утро беше на крак. Изкарваше службата в храма, преобличаше се и идваше при гостите в къщата. Веднъж бяхме с него на литургия и после ни заведе в една съседска къща, където отслужи маслосвет. Там ни поканиха на обяд и отецът дълго разказва как изгонил бесовете от една друга къща.
Наскоро научихме, че наш приятел говорил с отец Георги и той му казал, че ще умре тази сряда. Беше след два дни. Когато дойде срядата, никой нищо не смееше да пита. Може би месец след това, той умря с един ден закъснение, беше четвъртък.
Несломим труженик беше отец Георги. Постоянно се трудеше и усмихваше. Ако не беше в църквата, беше на полето. Кой може да повярва, че сега някъде си отдъхва.
14 февруари 2015 г.
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Седмица на православната книга - 2024
От 04 до 10 ноември 2024 г. в гр. Варна ще се проведе двадесет и второто издание на Седмица на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17:00 ч....
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност