
С времето все повече и повече ще разбираме какво сме загубили
В края на заупокойната служба за опелото на отец Георги от Жегларци, Доростолският митрополит Амвросий се обърна към дошлите в църквата християни с думите:
„Отец Георги създаде своеобразна Жегларска школа, която даде на Българската православна църква много свещенослужители. Много християни от близо и далече го търсеха за съвет и помощ за разрешаване на своите проблеми. Мнозина чрез неговото ръковъзложение при изповед получаваха прошка на греховете си. Беше добрият пастир, който се грижеше за повереното му духовно стадо, да не би поради нерадение да изгуби нечия човешка душа.
Беше взискателен и строг и в същото време преизпълнен с любов, та хората да приемат без ропот възложения им от Бога житейски кръст.
В тези тъжни минути на раздяла с отец Георги осъзнаваме, че с времето все повече и повече ще разбираме какво сме загубили: ние, като Света митрополия – един прекрасен свещенослужител, а християните – своя изповедник, наставник и молитвеник. Ние, които сме в лоното на Христовата църква знаем, че нашето битие не свършва тук, на земята, а продължава горе, при нашия Творец, за всички онези, които са спазвали Божиите заповеди. И както сте чули в днешното литургийно евангелие, за тях Спасителят казва: „Дойдете вие, благословените от Отца ми, наследет царството, приготвено нам от създания мира”. Защото, както е казано, всеки работник заслужава своята плата. За своя неуморен труд на Божията нива, вярваме, висока награда ще получи и усърдният съработник Божи, отец Георги.
Сега, когато се прощаваме с отец Георги, нека младите свещенослужители на Доростолска епархия го имат за пример и образец за служение, а християните - да благодарят на Бога, че са имали щастието да бъдат негови духовни чада и да получават неговите молитви. Бог да го прости и вечна да бъде паметта му! Амин!”
Част от обръщението на митрополит Амвросий, 15 февруари 2015 г., с. Жегларци
Алтернатива, февруари 2025
В новия брой на „Алтернатива”. Как да обичаме, без да изискваме, без да се опитваме да подчиняваме ближния на своето его? Христос ни е дал много примери за истинска любов в Евангелието... Остава нашето участие - да Му се доверим...
Алтернатива - януари, 2025
Излезе от печат първият брой (302) на сп. „Алтернатива” за 2025 г. В началото на новата година си припомняме същността на духовния живот. Какво представлява той и как преценяваме, че напредваме в него?...
Празнични икони. Рождество Христово (+Видео)
В първия епизод от поредицата е представена иконографията на Рождество Христово. Какво ни разказва тази празнична икона? Какво е изписано върху нея и умеем ли правилно да „прочетем” написаното?
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност