С времето все повече и повече ще разбираме какво сме загубили

16.02.2015 г.
сн. Стефка Борисова, Двери.бг
Автор: Доростолски митрополит Амвросий

В края на заупокойната служба за опелото на отец Георги от Жегларци, Доростолският митрополит Амвросий се обърна към дошлите в църквата християни с думите:

„Отец Георги създаде своеобразна Жегларска школа, която даде на Българската православна църква много свещенослужители. Много християни от близо и далече го търсеха  за съвет и помощ за разрешаване на своите проблеми. Мнозина чрез неговото ръковъзложение при изповед получаваха прошка на греховете си. Беше добрият пастир, който се грижеше за повереното му духовно стадо, да не би поради нерадение да изгуби нечия човешка душа. 

Беше взискателен и строг и в същото време преизпълнен с любов, та хората да приемат без ропот възложения им от Бога житейски кръст.  

В тези тъжни минути на раздяла с отец Георги осъзнаваме, че с времето все повече и повече ще разбираме какво сме загубили: ние, като Света митрополия – един прекрасен свещенослужител, а християните – своя изповедник, наставник и молитвеник. Ние, които сме в лоното на Христовата църква знаем, че нашето битие не свършва тук, на земята, а продължава горе, при нашия Творец, за всички онези, които са спазвали Божиите заповеди. И както сте чули в днешното литургийно евангелие, за тях Спасителят казва: „Дойдете вие, благословените от Отца ми, наследет царството, приготвено нам от създания мира”. Защото, както е казано, всеки работник заслужава своята плата. За своя неуморен труд на Божията нива, вярваме, висока награда ще получи и усърдният съработник Божи, отец Георги. 

Сега, когато се прощаваме с отец Георги, нека младите свещенослужители на Доростолска епархия го имат за пример и образец за служение, а християните - да благодарят на Бога, че са имали щастието да бъдат негови духовни чада и да получават неговите молитви. Бог да го прости и вечна да бъде паметта му! Амин!”

Част от обръщението на митрополит Амвросий, 15 февруари 2015 г., с. Жегларци

 

Още от Коментар

Византийската църковна музика - органична част от живото Предание на Православната църква

24.05.2026 г. | Мартин Димитров | Коментар

Византийската църковна музика не е просто „един от възможните стилове“ за украса на богослужението. Тя е органична част от живото Предание на Православната църква — плод на вековен духовен опит, молитва, богословие и аскетическа култура.

Алтернатива - април, 2026

02.04.2026 г. | Архангел.бг | Коментар

Излезе от печат априлският брой на „Алтернатива”. В края на Великият пост и в предстоящата Страстна седмица той насочва вниманието ни към същността на спасителното за нас делото на Христос и на празника на Неговото възкресение...

Алтернатива - март, 2026

01.03.2026 г. | Архангел.бг | Коментар

Излезе от печат мартенският брой на сп. „Алтернатива”. В началото на Великия пост си припомняме какво представлява този духовен път, в който се включваме всяка година... А молитвата, а словото Божие? Все начини да стигнем до главния диалог – с Бога...

Какво се случва в центъра