Да преобразим душата си
Проповед на Преображение Господне на протойерей Виталий Зелински, предстоятел на храм „Св. Успение Богородично”, с. Копчак, Молдова, 19.08.2019.
В името на Отца и Сина, и Светия Дух.
Празникът Преображение се празнува през Богородичния пост. През този период всеки от нас лека-полека, по един особен начин, с малки усилия се опитва да подготви сърцето си за Причастие. Това е много важно, защото нито една дума, изречена от Христос, не бихме могли да разберем, ако само четем, ако само слушаме за Него, защото Словото, преди всичко, е Самият Бог, Който влиза в нашето сърце, извършвайки Своята велика жертва, и проправя път, за да можем да преобразим душата си.
И сега ми се иска да съпоставим този израз „да преобразим душата си” с днешния празник, тъй като често ние, свещениците, чуваме въпроса: „Какъв трябва да стана?”
Това е правилен въпрос!
Ние обикновено, ходейки в храма, започваме лека-полека да изоставяме своите лоши навици: който е пиел – спира да пие; който е пушел – спира да пуши; който е обичал да говори много, и това спира, всичко лошо и непотребно за християнина ние се стараем да изхвърлим от своя живот. И така би трябвало да бъде.
И така, ден след ден питаме: „Господи, какво следва? Какво да правя? Кой е пътят, по който да вървя нататък?” И за човека, който наистина се бори със себе си, тези въпроси стоят много категорично, защото пътят, който следва – това е ясното съзнаване на нашата греховност, на нашето недостойнство, и в същото време огромното желание да се прилепим към Бога, към Този, Който може да ни утеши.
В нас остава духовният въпрос: „Какво ще стане с мен? С веки изминал ден, ходейки в храма, все повече осъзнавам своите грехове, все по-страшно ми става да застана пред Твоя Съд, какво бих могъл да Ти кажа днес?”
А нашият път, братя и сестри е такъв, какъвто е бил и пътят на великите апостоли, в частност на избраните по Божи промисъл: Петър, Иаков и Йоан, които взел на Таворската планина, за да видят Преображението, при което „лицето Му светна като слънце”, както пише апостол Матей (17:2). И се явили пророк Илия и Моисей, и разговаряли с Него.
Това било толкова удивително състояние за тези хора, че те се питали: „Какво още да направим?” И по време на това Негово преображение, апостол Петър по човешки пита: „Господи, добре е да бъдем тука; ако искаш, да направим тук три сенника: за Тебе един, за Моисей един, и един за Илия.” (Мат. 17:4) Представете си, в Стария Завет не е имало икони, но въпреки това той разпознал Моисей и Илия. Имало е много велики хора и точно в този момент не е било възможно той да започне да гадае кои са се явили, той просто знаел. Когато светлината Божия стигне до човека, когато човек стане причастен на Божествената, нетварна светлина, която прониква и в нас, която прави всичко бяло, като слънце – човек започва да мисли по друг начин, започва да вижда ясно. До този момент си е мислил – трябва ли, не трябва ли, – но ето че до него стига само един Божествен лъч, и той вече разбира, че именно така трябва, а не по друг начин!
Какво би станало с нас, ако попаднем в тази светлина?
Възможно е просто да не я понесем! За нас, грешните хора, неподготвените, които винаги като че ли с единия крак сме в храма, а с другия в света, тя би била като страшен огън, който ни изгаря. Но е възможно и друго – именно това да е нашата цел – да се преобразим, за да ни покани Бог: „Ела тук и доколкото можеш, почувствай!”.
Тази покана може да чуем и приживе, но непременно ще я чуем и след нашата смърт, която е вратата към Вечното Блаженство.
В този празник на Преображението трябва да намерим отговора на нашите многобройни духовни въпроси: „Какво да правия по-нататък?” И всеки от нас, ако е получил отговор, доверявайки се на състоянието на апостол Петър, би трябвало да промени нещо в своя живот.
„Аз съм хлябът на живота... Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен”! (Йоан 6:48, 54)
Това са били тежки думи. Затова участта на тези ученици – апостолите, е щастлива участ – това е бил техният личен ИЗБОР и техният личен ТРУД. И е добре и ние да направим своите. Амин.
Източник: bisericacopceac.md
За преобразяването на хората чрез силата на благодатта на Светия Дух
Тази светлина, необходима за нашето преобразяване, не е нищо друго, освен благодатта на Светия Дух, която е слязла върху апостолите и която оттогава до днес изобилно се излива върху нас чрез светата Църква, чрез нейните Тайнства...
Слава на Тебе, Който ни показа светлината!
Ние, които в този свят, независимо от това, кои сме, колко имаме, винаги изпитваме тази тъга за светлината, в която е истинската радост. И в миговете, когато имаме възможност да се докоснем до нея, винаги искаме да изразим тази наша радост...
Преображение Господне е пример за всеки от нас
Всеки един от нас трябва да търси Бога, да се приближи към Него чрез най-силното средство – молитвата. Именно чрез молитвата ние се съединяваме с Бога, беседваме с Него невидимо, но чувствено. Чрез молитвата Бог прави възможно, всеки един човек да се промени...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1