Да не осъждаме
Проповед на свещеник Алексей Атанасов в 6-та неделя след Пасха – на сляпородения (Йоан 9:1-38) - храм „Св. Николай Чудотворец”, 02.06.2019 г.
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
В Евангелието за сляпородения човек ние виждаме слепотата на евреите, които не могат да видят Христос като Син Божий. В какво ли не се вкопчват – в съботата, в това, че сляпороденият е грешен човек... Но в самото начало има един въпрос, от апостолите към Господ: Кой е виновен за състоянието на сляпородения – неговите родители или той самият? Всъщност този въпрос винаги ще бъде актуален за хората, които ходят на църква и чуват това Евангелие. Много често тези, които от дълго време са в Църквата и дори са част от клира, винаги се питаме, когато видим някого, било със здравословни проблеми, било някакво нещастие му се е случило – защо му се случва това? Изпадаме в ситуация прибързано да кажем, че заради греховния живот на тези хора им се случват лоши неща в живота, болести, проблеми... Бързаме, бързаме, бързаме да осъдим някого за нещо... Спомням си един случай, който много напомня на този в Евангелието, и това, което казва Господ за сляпородения, че той е така роден, за да се яви Божията слава... (Вж. продължение във видео файла под текста)
И фарисеите, и апостолите си задавали този въпрос, в който имало осъждане, но не трябва да прибързваме в една такава ситуация. Помнете: Не съдете, за да не бъдете съдени. Защото, рано или късно, съдниците попадат в същите грехове, за които са осъждали хората преди десет години, примерно. А понякога правят и по-големи грехове...
Като свещеник съм се срещал със слепи хора – и в храма, когато ги водят, и на панихиди в домове, където има такива хора, и знам, че липсата на зрение при тях се замества с добре развит слух. Те чуват и онова, което чуват, много добре го осмислят. Поне това, което съм усетил аз, е, че те имат много силна вяра в Бога, те много искрено се надяват на думите Му за вечния живот. Ние, които имаме този дар, зрението, малко или много сме изкушени от света, похотта навлиза в нас, отдалечаваме се от духовното и търсим това, което виждаме с очите си, търсим земното. Докато те, лишените от тази дарба на зрението, не виждат тези изкушения и за тях думите за рая, за вечния живот, това е една голяма радост – че и за тях има бъдеще, което не е в тъмнина. Амин!
Какво искаш да ти сторя?
Христос казва, че който вика към Него, винаги ще получи отговор. Ала Той не ти дава това, което искаш, докато не Му го кажеш. Той всеки път ни пита: Какво искаш да ти сторя? Толкова прост въпрос и толкова сложно да отговорим!
Къде са вашите мебели?
Проповед на отец Илия Попов по притчата за безумния богаташ (Лука 12:16-21) - за духовната смърт и богатеенето за Бога и ближните. 9-та Неделя след Неделя подир Въздвижение, 2018 г.
Кой е нашият ближен?
Около нас има много хора, които са изпоранени като този човек в разказа на Христос. И точно на тези хора можем да обърнем внимание. Обикновено човешко внимание към хората, които са сами...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1