Копие на иконата от манастира Ксиропотам с части от Честния Кръст Господен

03.11.2025 г.
Автор: Архангел.бг

От 03 до 09 ноември в храм „Св. Архангел Михаил“ във Варна е изложено за поклонение копие на най-ценната светиня, която се съхранява в манастира Ксиропотам на Света Гора – Атон – икона с вградени най-големите запазени части от Честния Кръст Господен.

Оригиналът на свещената икона се съхранява в манастира Ксиропотам на Света Гора – Атон, и е най-голямата светиня на манастирското братство. Вградената част от Светия Кръст Господен е най-голямата запазена до днес. Tова частта на която са били приковани пречистите нозе на Спасителя; запазено е едно цяло отверстие от набитите гвоздеи. Вертикалната част е с дължина 31 см., долната хоризонтална част е 16 см., а горната хоризонтална – 12 см. Светинята е вградена в обкова на инкрустирано напрестолно евангелие. Оригиналът е дарен от император Роман с хрисовул от февруари 1034 г. и се съхранява в съборния храм на манастира посветен на Св. 40 мъченици от Севастия.

Иконата е известна със своите чудотворни сили и е предмет на дълбоко почитание от страна на православните християни по целия свят.

Копието на иконата изложено в храма е изработено на място и осветено в светата обител. Вярващите ще имат възможността да се докоснат до светинята и да отправят своите молитви пред нея в храм „Св. Архангел Михаил“ до 09 ноември.

Още от Събития

Церемония по повод професионалния празник на българската полиция в храм „Св. Архангел Михаил“ – Варна

06.11.2025 г. | Архангел.бг | Събития

С почит и молитва, на 06 ноември българската полиция отбеляза своя професионален празник в храм "Св. Архангел Михаил"

Седмица на православната книга - 2025

31.10.2025 г. | Събития

Програма на Седмицата на православната книга 2025 г.

Будителски слова 27.10 - 02.11.2025

22.10.2025 г. | Архангел.бг | Събития

В навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” във Варна ви кани на поредица от срещи, посветени на празника, обединени под надслова „Будителски слова”.

Какво се случва в центъра