
Андреевски четения - 2018 (+Видео)

Запис от Андреевските четения, провели се в навечерието на празника на светия апостол на 29 ноември 2018 г. в гр. Варна. След вечернята в Митрополитския катедрален храм „Св. Успение Богородично” събитието продължи в залата на Юнашкия салон. А в самия празничен ден бе отслужена Архиерейска света литургия в храм „Св. Андрей Първозвани” в кв. „Чайка”.
Вечерта беше открита от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Той благодари на присъстващите духовници и миряни и на лекторите на първите Андреевски четения във Варна. В своето слово той подчерта значението на св. Андрей за българската и варненската църковна история и обърна внимание на сведенията, които имаме за неговата личност въз основа на Новия Завет.
Д-р Венцислав Каравълчев, главен асистент в Богословския факултет на Софийския университет, катедра Историческо и систематическо богословие в своя доклад „Свети апостол Андрей Първозвани и апостолското начало на Църквата във Варна” изложи всички исторически сведения за св. Апостол Андрей от житията и църковните паметници до 9 век. Той акцентира, че посещението и проповедта на св. Андрей във Варна са безспорен исторически факт.
В доклада на доц. д-р Светослав Риболов от Катедрата по догматика на Богословския факултет на Софийския университет – „Богословието на апостолските ученици” – беше направен анализ на раннохристиянските писания след Новия Завет и значението на творенията на апостолските ученици от 2 век.
Вечерта завърши главен асистент Александър Минчев от Регионалния исторически музей – Варна. Той представи мултимедийна презентация на тема „Раннохристиянска архитектура и изкуство по българското Черноморие и околностите му”. Той показа археологически паметници и артефакти от българското черноморско крайбрежие от 4, 5 и 6 век.
В края на вечерта Негово Високопреосвещенство Митрополит Йоан благодари отново на гостите участниците в първите Андреевски четения.
Снимки - в ГАЛЕРИЯТА. Фотограф: Росен Донев.
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Ние живеем в свят, където се прави всичко, за да се отмени в масовото съзнание самото понятие за грях, като по този начин се отменят Божиите заповеди и нравственият закон. Ако няма нравствен закон, не съществува и грехът. И тогава е неразбираемо за каква прошка може да става дума.
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Един достоен духовник, оставил дълбока следа в Църквата и в сърцата на хората. Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му!
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - март, 2025
В началото на Великия пост си припомняме какво представлява той и каква е целта, която следваме? Че „жертвата не е самолишаване от нещо, а приношение. Акцентът не е върху отказването, а върху факта на доброволното принасяне. Резултатът ... е преобразяване на отношенията между нас и Бога”...

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...

Инициатива за изграждане на десетметров светещ кръст
Нека подкрепим инициативата на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в кв. „Владислав Варненчик“ и Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ за изграждане на десетметров светещ кръст!
Ценности
Първата литургия на български език във Варна
„Кирила Философа и учителя словенскаго, сиреч блъгарскаго…”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
Събития
Десет години от упокоението в Господа на отец Георги от Жегларци
Неделя Сиропустна - на всеопрощението
Интервю
Литургията е икона на Царството Божие
Бог ни е извикал от небитието, не да се мъчим, а да се учим
Който иска да бъде велик и строг и съдник, да го приложи единствено към себе си
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Православни светии
Похвално слово за Кирил Философ
Името на св. Трифон означава мекота, нежност и деликатност