Алтернатива - май, 2024
Излезе от печат майският брой (294) на „Алтернатива”. Всеки ден на Страстната седмица насочваше вниманието ни към същността на спасителното за нас делото на Христос. Неслучайно Неговото възкресение е наречено Празник на празниците. И ето, в очакване на пасхалната нощ може би всеки християнин си прави равносметка на изминалата Четиридесетница. Промени ли се нещо в нас и в нашия живот през отминалия пост? Или все още си мислим, че има време… Ще отидем ли на Празника, или още ще стоим и ще питаме като богатия юноша: „Какво не ми достига?”…
Предлагаме в анонс редакторската колонка на броя:
Настъпва Празникът на празниците и отвсякъде чуваме поздрава „Христос воскресе”, а в отговор – „Воистина воскресе”. Но дали чуваме Самия Христос? Дали Го познаваме? Христос е нашият Отец, Който ни познава, както никой друг. Ние често забравяме това. На големите празници, улисани в подготовката и „земната” част от тържеството, сякаш избягваме от личните отношения с Христос и влизаме в едни други взаимоотношения, опитвайки се да Му покажем, че сме нещо повече от другите хора, представяйки се за нещо, което не сме. Крием каквото и да било под булото на религиозността или на псевдопиетизма.
Отец Спиридон Скутис казва: „Много пъти демонстрираме външна религиозност, за да се чувстваме добре и да бъдем „добри църковни хора”, но какво се случва вътре в нас? Мислили ли сме за това? Не отиваме при Христос, за да покажем нещо, което да Му хареса, а за да Му принесем себе си и да ни изцели... Ние не Го познаваме. Много пъти това знание предизвиква страх, може би защото се чувстваме под контрол, а след това трябва да поемем отговорност и да вземаме решения. Нека обаче заобиколим този страх, той е безсмислен. Прегръдката на Христос е изцелително пристанище.”
Нека се стремим да опознаем Христос – не философски, не идейно, а като Изцелител. Господ се жертва за нас и просто ни моли да отидем при Него, без условия. Христос възкръсна, за да бъде до нас, и ни даде възможност да живеем с Него още в този живот. Това би трябвало да ни е достатъчно…
Явор Георгиев
В броя четете текстове на: св. Юстин Попович, св. Николай Велимирович, св. свщмчк Сергий Мечов, приснопаметния Български патриарх и Софийски митрополит Неофит, иконом Йоан Карамихалев, свещеник Константин Киров, протодякон Андрей Кураев, дякон Игор Цуканов, акад. Владета Йеротич, Маргарита Генчева. Продължава и поредицата разяснения за Символа на нашата вяра, от книгата „Нашата вяра” на архимандрит Серафим Алексиев.
Можете да закупите списанието от книжарницата в Духовно-просветния център или в някой от варненските храмове.
Празници на улица „27 юли” - 2024
След поклонението и полагането на венци на паметника празникът продължи с финална изложба на детския пленер „Колко са чудни делата Ти, Господи”. Всички, пропуснали откриването на изложбата, могат да я разгледат в изложбеното пространство зад храма...
Съборна и апостолска…
Обикновено дългите постни периоди предшестват някой велик празник. Петровият пост не само предшества празника на св. апостоли Петър и Павел, но и следва празника Петдесетница – рождения ден на Църквата. Той се явява като жива връзка между тези два празника...
Съвършени християни: Законът на единството (+видео)
Беседа с гл. ас. д-р Смилен Марков, преподавател по християнска философия във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Записът е от 24 април 2024 г. в храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.
Какво се случва в центъра
Алтернатива - септември, 2024
Излезе новият брой (298) на сп. „Алтернатива”. В началото на септември, с настъпването на Църковната нова година, сред първите празници на богослужебния цикъл е Въздигането на Светият Кръст Господен. Кръстът, който ни обединява и помежду ни, и с Бога...
Мастър клас по иконопис за деца "Образът на св. Йоан Кръстител"
На 12 август започна петото издание на майсторския клас по иконопис за деца, организиран от в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна. За две седмици, следвайки етапите и техниките, използвани в иконографията, участниците ще изработят своя икона на св. Йоан Предтеча...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Събития
Диалози за историята, свободата и вярата
146 години от Освобождението на Варна
Започна набирането на участници в музикалния лагер „Небесни деца”
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1
Преображение Господне
За преобразяването на хората чрез силата на благодатта на Светия Дух
Слава на Тебе, Който ни показа светлината!