
С пиетет и благоговение за езика на вярата

С пиетет и благоговение... Точно по този начин говори доц. д-р Цветана Янакиева в своята лекция „Църковно-славянският език – тържествен език на културата на вярата”, която чухме на 12 май в голямата зала на Духовно-просветния център.
Доц. Янакиева е специалист в областта на палеославистиката. В началото тя разясни езиковедското различие между понятията „граматика на езика” и „граматика на езика на вярата”. В първия случай, става дума за разговорния език, служещ за общуване между хората, без допълнителна образност и натовареност, за да се предаде недвусмислено дадено съобщение. Във втория случай говорим за един свещен език, създаден от светите братя Кирил и Методий за превод на библейския гръцки език, за да стане той за славяните език на вярата, език за богопознание, за молитвено обръщение към Господ и за Негова възхвала. Следователно, този език поражда една строга и точна богословска интерпретация на определените значения. В него има думи, които не са употребени с еднозначно и точно значение, а в преносно метафорично и мистично символно значение.
По време на епохалното дело на светите братя съществува съвременен български разговорен език за човеците, но трябва да се създаде език, който да притежава категорията дигнитас (достойнство) – един достоен език за целите на богопознанието.
Затова е крайно неточно битувалото дълги години мнение, че светите Кирил и Методий са създали разговорен език за славяните. Тяхното творческо дело е в това, че създават един разбираем език за високи цели, използвайки наличния разговорен език към момента.
Цялата лекция може да гледате на запис тук:
Съборна и апостолска…
Обикновено дългите постни периоди предшестват някой велик празник. Петровият пост не само предшества празника на св. апостоли Петър и Павел, но и следва празника Петдесетница – рождения ден на Църквата. Той се явява като жива връзка между тези два празника...
Алтернатива - юни, 2025
Излезе от печат юнският брой на „Алтернатива”. Водещите текстове в него са посветени на празника Петдесетница и слизането на Светия Дух над апостолите. В онзи първи ден на Църквата започва нашето общение с третото Лице на Бога, но как ние подхождаме към това общение днес?
Алтернатива - май, 2025
Излезе от печат майският брой (306) на „Алтернатива”. Текстовете в него са обединени под общата тема „Там, където няма страх”. Къде е това място?... Може би отново е време да се вгледаме в себе си и да потърсим истината...
Какво се случва в центъра

Радвай се, Всеблага Скоропослушнице!
Със Света Литургия, благодарствен молебен, литийно шествие и акатист към чудотворния образ на Пресвета Богородица "Скоропослушница" отпразнувахме една година от пристигането на копието на иконата на Божията Майка в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна.

Изложба "Българско Възраждане във Варна"
На 14 февруари от 13:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна (ул. „27 юли” № 9) ще бъде открита изложба „Българско Възраждане във Варна” . Темата е избрана в чест на три важни годишнини през 2025 г. – 165 години Първа...
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Радост за възрастните хора в дом "Гергана"за Въведение Богородично
На благотворителни дебати в Първа езикова гимназия - Варна
Великденска милосърдна кампания енории "Св. Архангел Михаил и "Св. Николай" - Варна
Какво се случва в центъра
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Христос Воскресе!“ - нова детска книга, издание на сестринството на Клисурския манастир
Православни светии
Св. Константин Велики в историята на Църквата
Свети равноапостолни цар Константин и царица Елена