
Нощ на литературата - 2020 във Варна

На 7 октомври, сряда, от 18:00 до 21:30 ч. в над десет пространства в град Варна ще бъдат представени в превод на български език откъси от най-новата европейска литература, а в някои от тези „Читателски гнезда” текстовете ще звучат и в оригинал. Четенето на откъса ще се повтаря през 30 минути и така в рамките на вечерта желаещите ще могат да чуят няколко произведения на различни места в града. (вж. Къде)
Духовно-просветен център към храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде едно от тези пространства в Нощта на литературата във Варна. На ул. „27 юли“ № 9 ще бъде разположено Читателско гнездо на Северна Македония. Избраният откъс е от романа „Излязох” на отец Пимен, Митрополит на Европейската епархия на Македонската православна църква. Текстът е подбран от Културно-информационния център на Република Северна Македония в България, а в двора на храма ще го прочете Борислав Аврамов. (Вж. ТУК)
За книгата
„Излязох”е светски роман. Една романтично-лирична история за любовта – в едно малко градче на една малка балканска земя, край едно не толкова малко езеро, през 21. век. С вечния символ на ябълката и също така вечните въпроси: Може ли да се боледува от любов? Може ли да се умира от любов?
Книгата на отец Пимен съчетава фина философия и магически реализъм в една история, която може да се случи на всекиго и на никого. Романът е вдъхновен от любовта към родния град, към старата градска музика от началото на 20. век и спомените на автора от собствената му младост. Първоначално замислен като две паралелни монодрами, впоследствие текстът се превръща в роман, в който главните герои остават безименни.
За автора
Пимен Илиевски е роден на 3.10.1971 г. в Ресен, Северна Македония. Още преди да завърши Богословския факултет в Скопие, през 1997 г. е постриган за монах в Струмишкия манастир „Свети Леонтий”. Скоро след това става игумен на манастира и секретар на Струмишка епархия.
През 2004 г. Светият синод на Македонската православна църква го изпраща на следдипломна квалификация в Богословския институт „Свети Сергей” в Париж. Служи в македонски църковни общини в Париж и Брюксел.
През 2005 г. о.Пимен е ръкоположен за епископ Полански, а от 2006-та става митрополит на Европейската епархия на МПЦ със седалище в Малмьо – Швеция. Разгръща мащабна църковна дейност с разкриване на нови църковни общини на МПЦ в Европа, създаване на църкви, увеличаване на броя свещеници на Стария континент. Той е редовен колумнист на вестник Дневник, където критично коментира проблемите на църквата и обществото.
Автор е на два публицистични сборника: „Което написах – написах” и „Пътувайки”.
За преводача
Доц. д-р Елка Димитрова е поет, преводач, литературен изследовател, доцент от Института за литература на Българска академия на науките. Автор на три поетически книги, на Изгубената история – панорамно изследване върху българския модернизъм, на три учебни помагала, десетки студии и статии върху проблеми на литературната история, теорията на литературата, теорията на превода, модернизма и постмодернизма, на учебник по литература за 11 клас.
Превела е от македонски романа „До скоро. Е“ от Драгана Евтимова и Владимир Лукаш, поезия от Славица Гаджова-Свидерска и Драгана Евтимова; сборника „22 български и унгарски поетеси“; сборник с поезия на автори от Северна Македония, Албания, Сърбия, Хърватия, Русия, Словения и Украйна.
Нощ на литературата в България е инициатива на посолствата и културните институти на държавите-членки на Европейския съюз от културната мрежа EUNIC и Фондация „Детски книги”, които заедно подбират литературните произведения. Събитието се организира паралелно в различни европейски градове, включително в 14 града в България.
Организатори на Нощта на литературата за Варна са Дирекция Култура и духовно развитие на Община Варна и Младежка фондация „Аморфа” (фб: Amorpha YouthFoundation) в партньорство с читателските пространства.
Изложба „Светите икони” се открива в „Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” - Варна
В навечерието на Успение Богородично с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан се открива иконографска изложба под надслов „Светите икони”. Със свои творби участват съвременни иконографи от Варненска и Великопреславска епархия...
Да възпеем Майката на света
Тези думи чуваме в Молебния канон на Пресвета Богородица, с който Църквата ще възпява Божията Майка през започващия пост. Каним всички да се присъединят към това умилително молитвено последование. (График на богослуженията)
144 години от Освобождението на Варна
Празничният 27 юли ще започне в 9.30 ч. в двора на храм „Св. Архангел Михаил” с благодарствен молебен и полагане на венци пред паметника „Посрещане на освободителите”...
Какво се случва в центъра

Отново по стъпките на Рилския Чудотворец
Завърши младежкото поклонническо пътуване до Рилския манастир, организирано от Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан....

Мастър клас по иконопис за деца: „Образът на Архангел Михаил”
Започва набиране на участници за третия Мастър клас по иконопис за деца. Желаещите трябва да са на възраст от 11 до 18 г. с изразени творчески умения, повишен интерес към изобразителното изкуство и към тематиката на курса...
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Света Богородица е образец за майка и жена
Милосърдие
Енорийска задружност в помощ на бежанците от Украйна
Деца, преживели война. Съвети на психолога
Събития
144 години от Освобождението на Варна
Изложба „Светите икони” се открива в „Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” - Варна
Интервю
Какво се случва в центъра
Представяне на изданието „Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” - история и настояще”
Мастър клас по иконопис за деца: „Образът на Архангел Михаил”
Нови книги
„Прераждането на душата. Православен отговор” - Илия Маринов
Благодатни дарове и благодатни хора