
Малко славословие
Да се събере в няколко реда словото за вярата, азбуката, писмеността и святостта на България, е невъзможно. Езикът ни е ипостас на всичко българско, но като че ли и той не може да бъде изговорен и изписан напълно, защото и самият той е свят.
Народ и език в старобългарския език са означавани с една и съща дума – „Език”. Аз не мога да си представя да говоря за тези свети неща на друг език. Но дори да заговоря на непознати езици, може би и тях ще преведа към Бога и ще ги кръстя, както са направили светите братя с българския език, за да кажа пак същото:
Българският народ беше кръстен от св. цар Борис, а св. св. Кирил и Методий кръстиха българския език. Тази единодушна троица светии потопи Българския Език в благодатта на Светата Троица и го извади оттам чист и прекрасен, изпълнен с Дух и истина.
В основата на Българското Покръстване – Златния век, и на Българското Възраждане стои апологията на православната вяра и на българския език. Класическият текст на нашия език е Библията. А големите герои на нашата история са канът Покръстител, който направи „царския” избор да преведе народа си към Царството Божие, и монасите – книжовници и просветители, „отци на българското знание”.
Празнични икони. Рождество Христово (+Видео)
В първия епизод от поредицата е представена иконографията на Рождество Христово. Какво ни разказва тази празнична икона? Какво е изписано върху нея и умеем ли правилно да „прочетем” написаното?
Светлината, която създава света. Финална изложба
С изложба завърши майсторският клас по фотография „Вяра и семейство. Основи на фотографията”. Каква беше целта и доколко е постигната, говорят фотографиите, включени в нея. Разположена е в учебната зала на Духовно-просветния център и е достъпна за разглеждане в работното време на центъра.
Празникът на Морския храм във Варна - 2022
С празнични богослужения и военноморски ритуал беше отбелязан храмовият празник на Морския храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна. Много вярващи се събраха на празника, да засвидетелстват своята почит към Божия угодник свети Николай...
Какво се случва в центъра

Празнични икони. Сретение Господне
Всяка празнична икона предава в образи и сюжети смисъла на съответния празник – тя е „богословие в образи”, както казват изследователите. Какви сюжети откриваме на празничната икона на Сретение и как те ни помагат да разберем смисъла на празника?
Събития
Св. Атанасий - стълб на Православието и духовен фар по пътя на истината
Как да обичаме себе си и ближния? (1 част)
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца” - Илиана Димова