
„Селенията на църковната музика” – Ивайло Борисов
В книжарница „Благослов” е налична книгата „Селенията на църковната музика” на изд. „Омофор”. В сборника читателят ще открие широк кръг от въпроси, посветени на църковната музика, отвеждащи от нашата съвременност до раннохристиянското време... Авторът Ивайло Борисов е псалт в столичния храм „Св. Дух”. Възпитаник е на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски” и на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, дипломира се в магистърската програма „Литургия и музика” под ръководството на дякон доц. д-р Иван Иванов. Научен редактор на изданието е гл. ас. д-р Стоян Малинов, а автор на предговора – проф. Стефан Хърков. В него той отбелязва:
„Новата книга на Ивайло Борисов респектира със своя тематичен обхват и дълбочината на идеите… Какво представляват селенията на църковната музика? Авторът на книгата ги описва така:
„Основите на селенията на църковната музика са много стари. Толкова стари, колкото стар е светът след Христа, или по-точно, положени са тогава, когато запяха устата, в които не се намери лъст (срв. 1 Петр. 2:22). Дори бихме могли да кажем, че тези основи са по-стари и от новата ера (предвид еврейската и гръцката музика, залегнали в тях).
В селенията на църковната музика човек се чувства добре, радостен – като във всяко добро място за живеене. Всеки, който се е заслушвал, прониквал в прекрасните и хармонични мелодии на сакралната музика, е чувствал едно особено спокойствие на духа, което светът и неговите „примамливи” предложения не могат да осигурят.
В селенията на църковната музика откриваме имената на многобройни творци, всъщност те са обитателите на този небесен град. Едно истински вдъхновяващо население. Техният живот продължава своето творческо измерение посредством отгласа, предизвикан в душите на вярващите християни.
Селенията на църковната музика очакват своите нови творци, посетители и обитатели. Там има какво да се чуе, да се изживее, какво да те направи радостен и да те отдалечи от демоните ти (когато Давид пеел с псалтира си пред цар Саул, демонът на царя изчезвал – срв. 1 Царств. 16:14-23). Вратите на храма са отворени за всекиго и за всички…”.
Книгата има четири дяла: „Църковна музика”, „Покровители и вдъхновители”, „Български музикоучители”, „Композитори”. (Подробно съдържанието вж. Тук)
Представяне на сборника от издателите вж. Тук.
„Сектознание”, 2 част - Александър Дворкин
В книжарница „Благослов” вече е налична и втора част от изследването на Александър Дворкин на някои от най-разпространените нови религиозни движения и механизмите на въздействие, с които си служат тоталитарните секти...
„Патриарх Павле - светец на нашето време” - Жан-Клод Ларше
Книгата съдържа биография на приснопаметния сръбски патриарх, разкази за аскетическия му начин на живот, позицията му по много важни за страната му въпроси, както и кратки случки от живота му, показващи чувството за хумор и мъдростта на патриарха...
„Словото на апостолите” - беседи върху апостолските неделни четива
Изданието на Варненска и Великопреславска света митрополия вече е налично в книжарница „Благослов”. Четете откъс от книгата - беседата на митрополит Иоил върху апостолското четиво в Неделя Сиропустна.
Какво се случва в центъра

Алтернатива - април, 2021
Излезе от печат априлският брой на „Алтернатива”. Включени са текстове на Навпактския митрополит Йеротей, в които е синтезирано учението на Църквата за духовния живот и подвига на християнина за изцелението на душата.

„Надгробен плач” – песнопения на Опело Христово
В книжарница „Благослов” може да закупите (поръчате) „Надгробен плач – песнопения на Опело Христово” (Варна, 2016). Изданието съдържа трите похвални погребални песни, които се пеят на Велики Петък, посветени на страданията и смъртта Христови...
Нашата вяра
Дяволът и неговите козни (4 ч.)
Oмилия четиринадесета - на Благовещение на Пречистата Владичица наша Богородица и Приснодева Мария
Събития
Неделя на св. Григорий Палама, втора от Великия пост
Неделя Кръстопоклонна, трета от Великия пост