Проглас към Евангелието – ново културно пространство в двора на Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” Варна
То се намира в двора на първата българска църква и първото българско училище във Варна на ул. „27 юли” № 9. Експозицията „Проглас към Евангелието” възкресява миналото и в образ и слово разказва как вярата в Бога става неизменна част от българската идентичност и започва да бележи посоката, в която да расте българският дух.
През 2017 година се навършиха 1110 години от смъртта на св. Княз Борис, държавникът, който положи фундамента на българското самосъзнание. Неговото решение да превърне България в християнска държава, да приеме учениците на светите Кирил и Методий и да създаде самостоятелна българска църква, определя облика на българското през цялото средновековие и дори през Възраждането.
Като се основава на старата християнска традиция по българските земи, на силната българска държавност и на важното стратегическо положение на България между Изтока и Запада, св. Цар Борис създава съвършено ново политическо, културно и църковно пространство, което векове по-късно академик Дмитрий Лихачов ще нарече Държава на Духа. Това е държава на вярата и на Божието слово, написано на български християнски книжовен език. Границите на тази държава във времето и пространството са границите на българската християнска книжовна традиция, която е създадена от св. св. Кирил и Методий и техните ученици във Византия и Великоморавия, но придобива истинска сила с подкрепата на св. Цар Борис в българското християнско царство. Тази държава на духа е изначално диалогична, защото се намира между източното и западното, латинско и по-късно католическо пространство. Но тази държава не е преводач или буфер, а нов културен и църковен феномен, който създава своя християнска култура на третия средновековен книжовен християнски език – българския. Тези невидими културни допири с другото и творческата самостоятелност продължават да определят българския дух до днес.
Всичко това започва тогава, през 9 -10 век, когато една плеяда светии осветява пътя на България завинаги. Затова и цялата средновековна българска култура може да се определи с названието на творбата на св. Константин Преславски „Проглас към Евангелието”. Но кои са тези личности? Къде са техните образи и слова днес?
Отговор на тези въпроси е новото пространство в Духовно-просветния център, което нарекохме „Проглас към Евангелието”. На открито, в двора на църквата са подредени образите на св. Тервел, св. мъченик Боян, св. Климент Охридски, св. Княз Борис, св. Архиепископ Йосиф, св. Константин Преславски и св. Йоан Рилски. Тези имена са известни на всички, но техните образи са потънали в бездната на времето. А нещо, което няма образ, няма и битие. Затова и цялата християнска култура на Първото българско царство е непозната на съвременните хора.
Целта на експозицията е тези образи да изплуват от забравата и да заемат своето място в живота ни като наши апостоли, отци и учители. Наред с образите са и забравените слова на Символа на православната християнска вяра, които изричаме при всяка св. Литургия, и на Прогласа към Евангелието, които са изповядвали всички български царе и всички труженици на българското евангелско слово векове наред.
Ново пространство за срещи и общуване, място за осмисляне на православната вяра – в образи и слова, които възкресяват паметта и историята и показват, че в основата на българското самосъзнание и култура винаги е стояло Светото Евангелие.
Предстои галерията с образи да бъде продължена. Ще бъдат добавени още седем свети личности от историята на българската църква:
- св. Петър цар български, при когото Българската църква за първи път получава признание като патриаршия;
- св. патриарх Дамян Преславски – първият Български патриарх;
- св. Теофилакт архиепископ Български и Охридски;
- цар Иван Асен II, с чиито усилията през 1235 г. на събора в Лампсак Българската църква отново е призната за патриаршия със седалище във Велико Търново;
- първият Търновски патриарх Йоаким I;
- последният български цар Иван Шишман;
- последния Търновски патриарх св. Евтимий Търновски.
Идеята за експозицията се осъществява с благословението на Негово Високопреосвещенство Митрополит Йоан и финансовата подкрепа на Варнеска и Великопреславска св. Митрополия и Община Варна по проектите „Българската писменост” и „Християнско изкуство”.
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на източното църковно пеене.
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1