
„Притчи” - нова книга на издателство „Православна класика”

В книжарница „Благослов” е налична книгата „Притчи” на издателство „Православна класика” (2022 г.). Сборникът се издава с благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий и на своите 104 стр. помества почти толкова кратки поучителни притчи, събрали в себе си мъдрост от близки и далечни времена. Автор и съставител е Деян Колев. Преводът от руски език е на Румен Колев и Цветелина Колева. Редакция и адаптация – ст. Ик. Павел Гърбов.
От издателите:
Драги читателю,
В ръцете си държиш книга, която предлага духовната храна на словото в един не толкова модерен формат – този на притчата. Но нали освен модерните и иновативни конструкции, има и такива, които са с непреходна актуалност? Притчата с голям успех може да се конкурира за някое от предните места в една въображаема класация на словесността, понеже е предпочетена и от Самото въплътено Слово – Господ Иисус Христос, Който говореше „на народа с притчи, и без притчи не им говореше” (Мат. 13:34). Какви са Неговите притчи? Сред тях има и измислени истории, а има и действително случили се – обединява ги, че те преподават мъдрост, „ала мъдрост не на тоя век... а Божията премъдрост” (1 Кор. 2:6-7). А защо Спасителят не е изложил учението Си единствено в тезиси – в прав текст, казвайки: това – „да”, това – „не”? Защото, както казва св. Йоан Златоуст, така Говорещият иска слушателите Му не само да са консуматори, чакащи наготово да се сдобият с мъдростта, а и те малко да се потрудят – да открият съкровения смисъл на притчата, понеже придобитото с труд винаги се Цени повече. Има и още една причина, явена от опита – така преподавани, Божествените истини се запомнят по-лесно и дълготрайно.
Затова и ние, следвайки примера на Христа, се по трудихме да съберем както измислени истории, така и истински такива, обединени от това, че и едните, и другите преподават частици от „мъдростта, която иде отгоре” (Иак. 3:17). И за да е преживяването още по-пълно, приложихме към историите и илюстрации. На това ни учи и Църквата ни, която като мъдра учителка не само казва проповеди в храмовете, а и предлага „нагледност” към своите уроци – в иконите и стенописите.
Светият равноапостол и всеславянски учител по словесност – Константин-Кирил Философ, пише в своя „Проглас към Евангелието”: „Кой може да каже всички притчи, които изобличават – без книги – езичниците, говорещи безсмислици...”
И тъй, не намирайки за добре да бъдем езичници, нито да останем на нивото на безсмислиците, се решихме – както казва св. Кирил – да „прибавим и своята притча”, т.е. „Притчи”, искрено надявайки се всеки, разтворил тази книга, да намери в нея поне малко полза и удоволствие от словесната трапеза на мъдростта.
Градината и изповедта
Един мъдър старец бил зает с прекопаването на своята градина, в която искал да насади картофи. Съседът му го забелязал и през ниския плет му подвикнал:
– Как е, съседе? С какво си се заел?
– Ами... изповядвам градината си – отвърнал старецът.
– Как, нима и градината има нужда от изповед? – подсмихнал се другият.
– Разбира се – отговорил труженикът. – От опит се убедих, че когато изповядвам градината, т.е. когато я изчиствам от камъни, тръни и всякакви други плевели, се раждат чудесни зеленчуци. А оставя ли градината неизповядана, израстват слаби растения, които бурените заглушават.
Лов на орли
Някой си мирянин запитал стар и опитен монах.
– Защо е тази строгост при вас, монасите? – недоумявал той. – Нали и поговорката гласи: „Прекаден светец и Богу не е драг”?
Вместо отговор монахът го запитал:
– Виждал ли си как ловят орли?
– Не съм – признал си човекът.
– За да уловиш орел – обяснил монахът, – не е нужно да го хванеш целия. Достатъчно е в примката да се заплете върхът само на един от силните му нокти, и той ще бъде в твоя власт. Така е и в духовната борба – дори и малката небрежност може да се превърне в пречка за полета към нео
Богатите хора
Някой си богаташ решил да заведе малкия си син на село – да му покаже колко бедно живеят повечето хора, та така момчето да осъзнае положението и богатството на своето семейство. Те намерили подслон в една скромна ферма, където прекарали едно денонощие. На връщане бащата запитал синчето:
– Е, какво ще кажеш – хареса ли ти разходката?
– Беше страхотно! – отвърнало момчето.
– Какво те впечатли най-много?
– Ами ние имаме само едно куче, а при тях на двора имаше четири. В нашата градина имаме басейн, а те си имат цял залив, от който се вижда морето. У нас нощем светят лампи, а небето при тях е обсипано с безброй звезди.
Учудил се бащата на такъв отговор, а момчето добавило:
– Наистина, татко, никога не бях виждал толкова богати хора.
Св. Гавриил Ургебадзе. Чудеса и поучения
Сборникът е издание на Ловчнаска епархия, съдържа свидетелства за чудотворната силна на преподобния Гавриил, проявена в случаи на изцеления, прозорливост, пророчества, духовно ръководство.
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Изданието включва беседите на стареца Софроний, изнасяни от 1989 до 1993 г. пред братството и поклонници на манастира „Св. Йоан Кръстител” в Есекс. Те отразяват духовния опит, който е придобил за повече от половин век монашески подвиг...
„Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца” - Илиана Димова
Заглавието и подзаглавието на книгата ясно насочват към съдържанието и нейната цел – пособие за учители с практико-приложен характер. Автор на изданието е д-р Илиана Димова, дългогодишен учител по религиозно възпитание в детска градина и ръководител на неделни училища...
Какво се случва в центъра

Ораторски форум „Св. Климент Охридски” - есен, 2023
Преславският събор и значението му за българската история беше темата на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски” през 2023 г. На финалния кръг на есенното издание се явиха общо 31 участници от двете възрастови групи...

Алтернатива - ноември, 2023
Излезе от печат ноемврийският брой на сп. „Алтернатива”. Празникът Въведение Богородично, честван у нас и като ден на християнското семейство и младеж, задава темата в изданието този месец Има ли място за Христос в семейството днес?

Детската школа „Кандилце” открива учебната година
На 15 октомври започват заниманията на енорийската детска школа „Кандилце”. След Литургията в залата на втория етаж на храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде представена програмата до края на календарната година и ще се проведе първото занимание с децата (възраст 10-14 г.)...
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Пост. Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (+ВИДЕО)
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Православни светии
О, пресвети Николае, превъзходни угодниче Господен, горещ наш застъпниче
Св. Мина: Христòв бях, и съм, и ще бъда!
Въведение Богородично
Днес е началото на Божия промисъл за нашето спасение
Ярък пример и вдъхновение за живот