
Петъчни мисли срещу Преображение

Утре е Преображение, празник, който идва за мен внезапно насред ваканционното спряло време на август.
На Преображение Господ взел трима от учениците си и станал в Славата си. За да ги отвлече от унинието им. За да побеседва с Мойсей и Илия за предстоящите доброволни страдания. За да видят учениците, че в бъдещето може да се влезе през вярата. И въпреки страха си – да чуят истинския Глас. Избраните трима свидетели са имали Христос до себе си, който им казал „Не бойте се!”.
Защо е това пре-образяване? Не е ли по-сигурно да стоя на едно място, мислейки си, че е моето? Не съм чак толкова глупава и на моменти се досещам, че май това стоене е връщане назад. Уж страхът ми е виновен, сковава ме. Аз ли съм го избрала? Чета позитивни четива, според които животът принадлежи на движението, на усилието да крачиш осъзнато.
На Преображение в църквата се освещават плодовете, материалното, което е в-дъх-нато. Плодовете на благодатната промяна. Разбрала съм и дори мога да посъветвам някого: има смисъл в идеята за промяна. Може да очаквам награда във вид на сочен и най-различен плод. Каквото и да ме е обезсилило, то няма да ме остави да се отпусна сама. Никога, ако не се реша. Но няма как да се реша на това без Бога. Той води промяната.
Страхът ме кара да страня от развитието на нещата, да предпочитам да запазя неясното и крехко статукво. С други думи – лъжата. Че мога да съм вечна заедно с петстотинте си предразсъдъка.
Да, искам да ме обича/т/, каквато съм, но няма да е честно да остана такава. Избирам да се движа. Господ утешително казал „Станете, не бойте се!”.
Няма как едновременно да спиш и да чуеш гласа на истината за себе си. Да си мислиш колко великодушно си пропуснал облака да мине покрай теб.
2016 г.
Празнични икони. Рождество Христово (+Видео)
В първия епизод от поредицата е представена иконографията на Рождество Христово. Какво ни разказва тази празнична икона? Какво е изписано върху нея и умеем ли правилно да „прочетем” написаното?
Светлината, която създава света. Финална изложба
С изложба завърши майсторският клас по фотография „Вяра и семейство. Основи на фотографията”. Каква беше целта и доколко е постигната, говорят фотографиите, включени в нея. Разположена е в учебната зала на Духовно-просветния център и е достъпна за разглеждане в работното време на центъра.
Празникът на Морския храм във Варна - 2022
С празнични богослужения и военноморски ритуал беше отбелязан храмовият празник на Морския храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна. Много вярващи се събраха на празника, да засвидетелстват своята почит към Божия угодник свети Николай...
Какво се случва в центъра

Празнични икони. Сретение Господне
Всяка празнична икона предава в образи и сюжети смисъла на съответния празник – тя е „богословие в образи”, както казват изследователите. Какви сюжети откриваме на празничната икона на Сретение и как те ни помагат да разберем смисъла на празника?
Събития
Св. Атанасий - стълб на Православието и духовен фар по пътя на истината
Как да обичаме себе си и ближния? (1 част)
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца” - Илиана Димова