Младите хора са прекрасни
На 24 ноември 2021 г. се престави в Господа старофорен иконом Ангел Ангелов, предстоятел на древния столичен храм "Св. София - Премъдрост Божия" и един от организаторите на поклонническия път "Рилския Чудотворец", който тази година извървяхме за дванадесети път... Ще ни липсвате, отче! Ще ни липсват и Вашите проповеди при гроба на св. Йоан Рилски... Вечная память!
(интервю за www.arhangel.bg от 2015 г.)
Как дойде идеята да се организира този поход? Вече шеста година.
При мен дойдоха Павел Павлов от Богословския факултет и Константин Димитров, който пишеше тогава за Пътя на св. Яков, и предложиха да направим подобен поклоннически поход до Рилския манастир по пътя, по който са минали мощите на св. Йоан Рилски през 1469 г., когато са пренесени от Търново. Основното в идеята беше да изнесем Православието извън храма. По пътя ние четем акатисти, канони, служим Литургия, правим водосвет – така хората, които не ходят на църква, но са дошли на похода, могат да видят какво правим. Срещнахме подкрепа и от Столична община и походът стана факт.
Дали Светият Синод и Софийската митрополия виждат духовна полза в организирането на подобни походи?
Походът се прави с благословението на Негово Светейшество патриарх Неофит. И сега, преди да тръгнем, аз бях при него. Той също подкрепя идеята да се „изнесе” Православието сред хората.
А Вие мислите ли, че има такава полза? Явно има, щом продължавате да го организирате и да участвате.
Походът все още е в началото си. Аз обичам да цитирам св. Василий Велики, който казва, че началото на пътя все още не е пътят. Така че тепърва има време да извървим своя път и да видим ползите. Но сега се радвам, че идват толкова млади хора, а други водят децата си – те виждат какво правим и всичко това влиза в живота им.
А наблюдавали ли сте хората, какви хора идват? Как им се отразява?
Има хора, които живеят от поход до поход, и като ме видят, само ми казват колко дни остават до следващия. Други идват с приятели или са чули от някъде… Всеки преживява похода по своему. И това продължава и след като е приключил, когато отминат емоциите, умората.
Участвате всяка година, еднакъв или различен е всеки път походът?
Маршрутът е един и същ, но да, всеки поход е по своему различен. Идват нови хора, срещат се с други, създават се приятелства.
Тази година и дъщеря Ви е на похода, сама ли пожела да участва?
Аз никога не принуждавам децата си да правят каквото и да било. Досега с мен идваше синът ми, а сега пожела тя. Това беше време само за нас двамата.
Като свещеник, който общува с много млади хора, какви са Вашите наблюдения за тях?
Младите хора са прекрасни. Имат толкова искрена и чиста вяра. Нещо, което не мога да кажа за нашето поколение, на родените от 55-та до 75-та, то за съжаление до голяма степен е загубено за вярата. То израсна в атеистичните години, когато родителите не предаваха вярата на децата си. На мен моята баба ми предаде вярата в Бога. А младите хора сега идват с такова желание… и за мен това е истинска радост.
Какво бихте казали на младите хора във Варненска епархия?
Вярвам, че са прекрасни млади хора. Пожелавам им да обичат Бога и да показват любовта си на другите. Да имат Бога за свой приятел. Когато са искрени, тогава с усеща любовта.
Трите дни преди Пасха. 2 част
Въпроси и отговори за събитията през Страстната седмица, за разпятието, погребението и Възкресението на Христос...
Трите дни преди Пасха. 1 част
Въпроси и отговори за събитията през Страстната седмица, за разпятието, погребението и Възкресението на Христос...
Спомен за митрополит Йоаникий
Днес за мнозина духовността не е от голямо значение, но за мен е от първостепенно. Духът, Божият Дух е Който животвори. Той е Който извисява и Който възнаграждава. За това, дали пълноценно сме изживели живота си, само Господ може да каже...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1