
„Ортодоксия” - Гилбърт Кийт Честъртън

В навечерието на Рождество Христово издателство „Омофор” предлага на българския читател второ преработено издание на книгата на Гилбърт Кийт Честъртън „Ортодоксия”. От днес тя е налична и в книжарница „Благослов”.
Сборникът с християнски философски есета с подзаглавие Лична философия е най-известното религиозно произведение на Честъртън. В предговора редакторът на изданието, доц. д-р Емил Димитров, пише:
Гилбърт Кийт Честъртън написва „Ортодоксия” през 1905 г., още преди Христовата си възраст, скоро след обръщането си във вярата. Това става на границата между две столетия, след като писателят е пренесъл детското си чувство за рая, за радостта от живота, усещането си за ежедневно случващото се чудо дори и през спарения въздух на безнадеждност, белязан от имената на Суинбърн и Оскар Уайлд. Формално Честъртън приема католицизма едва през 1920 г. Не мисля обаче, че този факт има някакво особено значение: „Ортодоксия” е тъкмо едно свидетелство за вярата, за „правата вяра”; между другото, вярата умее да бъде всичко останало, но не и „крива”, „неправа”. Едва ли е случайно и подзаглавието „лична философия”: вярата е винаги лична, а дали това ще се превърне във „философия” е само въпрос на жанр и съответното литературно умение... „Християнството като квинтесенция на живота” – това според мен е основното послание на „Ортодоксия”. В деня на смъртта на Честъртън се получава телеграма от Ватикана, в която той е наречен „защитник на вярата”. Мисля, че можем да се съгласим с това очевидно определение, като го допълним – „защитник, проповедник и тълкувател на вярата”.
Атеистичните делюзии. Християнската революция и нейните модерни врагове
Книгата разглежда исторически и съвременни опити за принизяване на християнството, за изопачаване на неговия смисъл и значение. Тя е отговор, в който баналните и логически неиздържани аргументи срещу вярата са опровергани с убедителна лекота.
Житие на преподобния Герасим Йордански за деца
Поредицата „За децата на България”, издавана от Ловчанска Епархия, се увеличи с още една книжка. Освен че запознава децата с житието на св. Герасим Йордански и с животът в манастира, който преподобният основал, тя е и книжка за оцветяване...
Срещата на човек с Бога: Св. Гора Атон - най-високата точка на земята
В книгата Месогейският митрополит Николай споделя с читателите своите спомени от посещенията си на Света Гора и ни дава възможност да видим през неговите очи живота на атонските подвижници.
Какво се случва в центъра

„Алтернатива” стана на 20 години
Странното е, а донякъде и тъжно, че 20 години по-късно светът не спира да предлага своите „алтернативи”, а човекът – да се лута, заблуден и отдалечен от единствената. Оказва се, че темите от първите броеве на изданието продължават да са актуални...
Младежки ораторски форум „Св. Климент Охридски” - финал 2020 г.
Още един от проектите, по които работихме в Духовно-просветния център през 2020 г., приключи необичайно. Ораторски форум онлайн - досега не бяхме мислили, че е възможно, но неволята учи. Финалът за 2020-та е факт...
Нашата вяра
Ценности
Да се издигнем над своята природа
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Света Богородица е образец за майка и жена
Семейството като рай за детето (+Видео)
Интервю
Суеверията и суетата са излишни пред Бога и ни отдалечават от Него
За Христос и рая, за Дон Кихот и свободата
Да укрепваме вярата и любовта си и да не допускаме крайни състояния
Какво се случва в центъра
Нови книги
„Светецът на моето сърце” – нова книга за св. Нектарий Егински
Атеистичните делюзии. Християнската революция и нейните модерни врагове
Православни светии
Св. Антоний Велики за борбата със злото
Никейският символ, Св. Атанасий, „консесусът” и чистотата на вярата