
Митарят Закхей

Проповед на иконом Василий Шаган в Неделята на Закхея (Лука 19:1-10). Храм „Св. Николай Мирликийски”, гр. Варна – 03.02.2019 г.
В днешният евангелски разказ, братя и сестри, който много пъти см чували, защото това е поредната неделя, в която Църквата ни подготвя към поста и покаянието, се разказва за Закхей. Този митар, грешен човек, живеел в Йерихон и като разбрал, че минава Христос, поискал да види Кой е Той. Затова се покачил на смоковницата. Христос го различил сред всички останали и поискал да отиде в дома му, където се случва преображението му.
Това преображение в покаянието на Закхей, братя и сестри, Църквата ни предлага днес за дълбок размисъл… Този малък на ръст човек поискал да види Христос… Закхей е бил богат човек. Какво ли се е случило, за да поиска нещо по-различно от това, което е искал до този момент?
Ние много често се грижим за външното, какво да ядем, какво да облечем, но също така знаем, че и душата ни, и вътрешният ни човек има нужда от храна. Тази храна ние много често се опитваме да я подбираме тук, внимаваме каква култура има около нас, как я възприемаме, опитваме се да водим някакъв културен, а и духовен, живот... Както внимаваме за храната, която може да ни увреди стомаха, така трябва да внимаваме и за храната, която може да ни увреди душата. И може би да навредиш на душата си, е много по тежко, отколкото на стомаха си, защото много трудно се лекуват духовните болести... И осъзнали своите духовни немощи, може да поискаме друго. Както Закхей е поискал да промени себе си. И не просто да поиска, а да направи всичко възможно, за да се сбъдне това, което иска... И без да се притеснява какво ще помислят за него хората, той е направил това. И ненапразно именно него Христос е различил сред множеството народ... Именно в желанието на Закхей Христос вероятно е различил това, което може да послужи за него като творческо начало за възраждането му... Защото и той, и ние сме деца на Авраама. Нашата принадлежност към корена, към традицията на Авраам, разбирайте към Божията правда и към завета, който Бог ни е оставил, е природна и естествена, но от нас се изисква и ние да я признаем тази правда, и ние да намерим и приемем този корен, и ние да поискаме да се върнем към корена – в това, което е истинското за нас, в дома на нашия Отец. (...)
Още по темата - в АУДИО - Да се качим на смоковницата и да станем Христови - проповед на протойерей Михаил Манев
Къде са вашите мебели?
Проповед на отец Илия Попов по притчата за безумния богаташ (Лука 12:16-21) - за духовната смърт и богатеенето за Бога и ближните. 9-та Неделя след Неделя подир Въздвижение, 2018 г.
Кой е нашият ближен?
Около нас има много хора, които са изпоранени като този човек в разказа на Христос. И точно на тези хора можем да обърнем внимание. Обикновено човешко внимание към хората, които са сами...
Как да запълним пропастта между нашия свят и Божествения
Бог създава този свят, за да можем да общуваме с Него. Бог създава човека за общуване с Бога. И да може целият свят чрез човека да стане едно с Бога. Ала как да общуваме с Бога, щом не можем да общуваме помежду си... (05.11.2017 г.)
Какво се случва в центъра

Ораторски форум „Св. Климент Охридски” - есен, 2023
Преславският събор и значението му за българската история беше темата на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски” през 2023 г. На финалния кръг на есенното издание се явиха общо 31 участници от двете възрастови групи...

Алтернатива - ноември, 2023
Излезе от печат ноемврийският брой на сп. „Алтернатива”. Празникът Въведение Богородично, честван у нас и като ден на християнското семейство и младеж, задава темата в изданието този месец Има ли място за Христос в семейството днес?

Детската школа „Кандилце” открива учебната година
На 15 октомври започват заниманията на енорийската детска школа „Кандилце”. След Литургията в залата на втория етаж на храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде представена програмата до края на календарната година и ще се проведе първото занимание с децата (възраст 10-14 г.)...
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Пост. Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (+ВИДЕО)
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Въведение Богородично
Днес е началото на Божия промисъл за нашето спасение
Ярък пример и вдъхновение за живот