
Кукерски карнавал на Сирни Заговезни във Варна? Мнение на о. Илия Попов: Тържеството на падналите духове, срещу които ние въставаме
Енорийските среди във Варна са скандализирани от новината, че на 22 февруари, Сирни Заговезни, община Варна ще провежда Кукерски карнавал. Ще има специално изградени две сцени пред Катедралата и до входа на Морската градина, където ще се покажат маски и маскарадни костюми. Шествието ще мине през целия град. Петчленно жури ще оценява и награждава победителите. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан ще произнесе празничен благослов. На финала ще бъде запален традиционен за Сирни Заговезни огън с маскарадно хоро.
Във фейсгрупата на Духовно-просветния център майки се оплакаха, че в училищата и детските градини има мобилизация за шиене и търсене на костюми. Децата трябвало да се явят с такива.
Ще се постараем да публикуваме повече мнения по темата. Потърсихме о. Илия Попов и той даде своето мнение по телефона.
О. Илия Попов е завършил "Богословие" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Ръкоположен за дякон на 6 декември 2001 г., а за свещеник - на 10 ноември 2002 г. Сега енорийски свещеник при храм "Св. Николай" и храм "Св. вмчк. Димитър", Варна
Тържеството на падналите духове, срещу които ние въставаме
На първо място ние сме православни и вярваме в нашия Господ, също сме и българи, които имат своята традиция. И в двата случая имаме какво да кажем като позиция.
Аз, например, не нося мартеница, не вярвам, че белият и червеният конец ще ни направят по-здрави и по-щастливи, не препоръчвам на хората да я носят, но това е и една българска традиция, която има много стари корени и ни идентифицира като нация.
Ако в кукерите и в мартениците се влага окултен или религиозен смисъл, това е осъдително. Ако самият акт на извършването на тези обичаи е на основа вяра и се вярва, че тъкмо това ще ни промени, ще ни подобри живота, ще ни снабди с „късмет” – не бих приел това. Ние вярваме в Божието Възкресение. Гледаме какво се случва и по нашия път - минали сме през определени, това са нашите корени и традиции. Да ги съхраним, но не като акт на вяра, а като чиста традиция, откъдето сме дошли.
Да си спомним статуята с драконите до басейн Приморски. Там авторът със сигурност е бил воден от окултни идеи. Това е една сигнална лампа, която показва духовното състояние на града и обществото ни. Питам се защо никой вече не реагира на тази уродливост в Морската градина на Варна.
Програмата на кукерския карнавал ще започне със Слово на нашия митрополит Йоан. Ще получим ясен отговор за мястото на традиционното и православното в нашия живот.
Преславският събор и значението му за българската история е темата на Младежкия ораторски форум през 2023 г.
В дните преди официалното честване в Преслав на 1130-та годишнина от Първия църковно-народен събор, във Варна се проведе училищният кръг на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски”, младша възрастова група – 8 и 9 клас...
Алтернатива - юни, 2023
Темата на броя – За Петдесетница и Светия Дух – конкретно насочва вниманието ни към наближаващия празник на Светата Троица. Светите Отци го наричат „заключителен празник”, защото с него завършва възсъздаването и обновлението на човека.
Библейски мотиви в богослужението в първите дни на Страстната седмица
Над кои теми Църквата ни предлага да се замислим в богослужението през първите дни на Страстната седмица? Време за размисъл, но и за отговор на един важен въпрос: как се променям аз, знаейки, че за мене е дал живота Си Христос?
Какво се случва в центъра

Завърши младежкият музикален лагер „Небесни деца”
Целта беше младежите да надградят усвоеното от въведителния курс по източно църковно пеене и да го приложат на практика. Това се случи по време на Празничната литургия на Рождество Богородично в храма в Каварна...
Нашата вяра
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Малки разкази за отец Георги от Жегларци
Силата на тяхната духовност и нищожността на моята
Какво се случва в центъра
Завърши майсторският клас по иконопис за деца „Образът на св. Николай Чудотворец”
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Православни светии
Беседа на Отсичане главата на свети Йоан Кръстител
Богословието като дар и опит. Свети евангелист Йоан Богослов
Въздигане на Светия Кръст Господен
Установяване на празника Въздвижение
Обновление на храма „Възкресение Христово” в Йерусалим. Забравеният празник