
„Кръстен съм, но дали съм обърнат към Бога” – митрополит Антоний Сурожки

Още една нова книга на издателство „Омофор” вече е на лавиците в книжарница Благослов – най-новият сборник с беседи на митрополит Антоний Сурожки. Те са изнесени пред негови енориаши в Лондон в периода септември-декември 1994 г. Беседите са посветени на пътя към вярата, на светото Кръщение и на нашите вътрешни основания, с които пристъпваме към това Тайнство. От една страна, книгата е насочена към онзи, който прави своите първи стъпки във вярата, но от друга – към всеки, който е отдавна в Църквата, но в житейските стихии е загубил хоризонта за това, че „нашата надежда и спасението се намират там, където е Христос”...
Митрополит Антоний (1914-2003) е почетен доктор по богословие на университетите в Кеймбридж и Абърдийн и на Киевската и Московската богословска академия. Издаденото от него първоначално се е родило като слово. Проповедите му са били записвани и разпространявани, за да стигнат и до тези, които не са могли да го чуят. (svet.bg)
„Има една стара поговорка, че не лишаването от тайнството, а презрението към него ни отнема благодатта. Човек, който е кръстен без каквото и да било намерение да се кръсти, който е кръстен едва ли не просто „защото не е куче”, не се променя от това. Може би, така в него се влага зрънцето на вечния живот, но точно както в Христовата притча за сеяча това зрънце пада или между тръни, или край пътя, или на камък и не принася никакъв плод (виж Мат. 13:1-23).
Може би за вас ще е изненада, че тази година искам да изследваме въпроса за това, как човек става вярващ и как влиза в Църквата. Вероятно за мнозина от нас това изглежда излишно, защото вече сме в Църквата, но от година на година аз се замислям за това по време на почти всяка литургия, на почти всяка служба: къде се намирам по отношение на Бога, по отношение на Христос, кой съм аз, в Църквата ли съм, или в нейната периферия, дали съм се потопил вече в нейните дълбини, или дори не съм направил и една стъпка? Това не са само думи, според мен, това е много сериозен въпрос. Мисля, че и за вас той може да е сериозен.
Всеки от нас трябва от време на време да се замисля къде се намира: на повърхността или в дълбините. Страхува ли се да се потопи надълбоко, или смело дерзае? През целия си живот трябва да се връщаме към тези въпроси. Освен това, сред вас, може би има хора, които още не са кръстени и се приближават към кръщението. Ако човек не е кръстен, такова разсъждение би трябвало постепенно да го доведе до осъзнаване на Бога и Спасителя Христос, на Евангелието и евангелския живот и да го доведе до кръщение. Ако вече сме кръстени, добре е да си зададем въпроса: били ли сме някога обърнати към Бога? Факт е, че сме кръстени, но били ли сме обърнати?
Как човек стига до вярата...”
Целия откъс от книгата може да прочетете в списание „Свет” – тук.
Какво мислят младите днес за християнството - попитахме ги на Ораторския форум миналата година. Струва си да ги чуем:
Атеистичните делюзии. Християнската революция и нейните модерни врагове
Книгата разглежда исторически и съвременни опити за принизяване на християнството, за изопачаване на неговия смисъл и значение. Тя е отговор, в който баналните и логически неиздържани аргументи срещу вярата са опровергани с убедителна лекота.
Житие на преподобния Герасим Йордански за деца
Поредицата „За децата на България”, издавана от Ловчанска Епархия, се увеличи с още една книжка. Освен че запознава децата с житието на св. Герасим Йордански и с животът в манастира, който преподобният основал, тя е и книжка за оцветяване...
Срещата на човек с Бога: Св. Гора Атон - най-високата точка на земята
В книгата Месогейският митрополит Николай споделя с читателите своите спомени от посещенията си на Света Гора и ни дава възможност да видим през неговите очи живота на атонските подвижници.
Какво се случва в центъра

„Алтернатива” стана на 20 години
Странното е, а донякъде и тъжно, че 20 години по-късно светът не спира да предлага своите „алтернативи”, а човекът – да се лута, заблуден и отдалечен от единствената. Оказва се, че темите от първите броеве на изданието продължават да са актуални...
Младежки ораторски форум „Св. Климент Охридски” - финал 2020 г.
Още един от проектите, по които работихме в Духовно-просветния център през 2020 г., приключи необичайно. Ораторски форум онлайн - досега не бяхме мислили, че е възможно, но неволята учи. Финалът за 2020-та е факт...
Нашата вяра
Ценности
Да се издигнем над своята природа
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Света Богородица е образец за майка и жена
Семейството като рай за детето (+Видео)
Интервю
Суеверията и суетата са излишни пред Бога и ни отдалечават от Него
За Христос и рая, за Дон Кихот и свободата
Да укрепваме вярата и любовта си и да не допускаме крайни състояния
Какво се случва в центъра
Нови книги
„Светецът на моето сърце” – нова книга за св. Нектарий Егински
Атеистичните делюзии. Християнската революция и нейните модерни врагове
Православни светии
Св. Антоний Велики за борбата със злото
Никейският символ, Св. Атанасий, „консесусът” и чистотата на вярата