
Как да живеем след Богоявление?

Проповед на иконом Василий Шаган на Кръщение Господне. 6 януари 2018 г. Храм „Св. Николай Мирликийски”, гр. Варна.
Човешкият род прилича на река Йордан, която извира от два потока и се влива в Мъртво море. Така и ние човеците произхождаме от Адам и Ева, животът ни протича изпълнен с перипетии и грехове и накрая завършва със смърт.
Но ето, че Христос, Който идва в този свят, влиза в река Йордан да се кръсти. Не защото има нужда да се очисти от греховете, а защото се отъждествява с нас. Преди Него всички с покаяние за греховете си са влизали в реката и, образно казано, са отмивали греховете си в нея. И там, в реката, натежалата от цялата тъмнина в нас, става срещата на грешните човеци и пречистия Христос, на греха и праведността. И в тази среща е преломният момент. Както в псалмите цар Давид пее, че при вида на всичко това морето побягнало, а водите на Йордан се обърнали назад, така и животът на човеците спира да тече към смъртта, започва да тече назад, към своето начало, където сме били създадени по Божи образ и подобие. Съединени с Него, осветени от Неговата божественост, ние можем да повярваме в Спасителя и наистина да преобразим своя живот и, следвайки Неговото Евангелие, да достигнем до обожението, към което Той ни е призвал, и до Неговото царство.
Приемайки Христос и кръщавайки се в Негово име, ние вече не се чудим какво е след живота, а знаем, че след смъртта е възкресението (…)
Снимки от празника (вж. в Галерията)
Трудната промяна
Вече 2000 години Закхей е пример за цялата Църква как човек трябва да дерзае, за да се промени, и какъв трябва да бъде плодът на неговото покаяние. Какво му се е случило, че е решил да промени нещо, да направи нещо различно, и от дървото да види Кой е Христос.
Всичко и във всичко е Христос (Кол. 3:11)
Това е светът, за който всеки един човек мечтае. Защото, ако „всичко и във всичко е Христос”, това означава, че всичко и във всичко е Неговата божествена благост, Неговата любов, Неговият мир, Неговата правда, Неговата истина...
От звани да станем избрани
На 21 януари се навършват шест месеца от блажената кончина на отец Илия Попов. След Светата Литургия, ще отслужим панихида в негова памет. Да се помолим заедно. Начало - 10:00 ч., храм "Св. Николай Чудотворец", Варна.
Какво се случва в центъра

Празнични икони. Сретение Господне
Всяка празнична икона предава в образи и сюжети смисъла на съответния празник – тя е „богословие в образи”, както казват изследователите. Какви сюжети откриваме на празничната икона на Сретение и как те ни помагат да разберем смисъла на празника?
Събития
Св. Атанасий - стълб на Православието и духовен фар по пътя на истината
Как да обичаме себе си и ближния? (1 част)
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Наръчник за адаптиране на библейски текстове за деца” - Илиана Димова