
Бракът e тайнство и радост от откриването на другия

Коментар на протойерей Павел Великанов по литургийното Евангелие от Матей, гл. 19, стих. 3-12.
И дойдоха при Него фарисеите и, изкушавайки Го, думаха Му: позволено ли е човеку да напусне жена си по всяка причина?
Той им отговори и рече: не сте ли чели, че Оня, Който отначало ги сътвори, мъж и жена ги сътвори и каза: "затова ще остави човек баща и майка и ще се прилепи до жена си, и ще бъдат двамата една плът"? Тъй че те вече не са двама, а една плът. Прочее, което Бог е съчетал, човек да не разлъчва.
Те Му казват: защо тогава Моисей заповяда да даде мъжът разводно писмо и да я напусне?
Той им отговаря: поради вашето жестокосърдие ви е позволил Моисей да напускате жените си; но отначало не беше тъй; Аз пък ви казвам: който напусне жена си, освен поради прелюбодеяние, и се ожени за друга, той прелюбодействува; и който се ожени за напусната, прелюбодействува.
Казват Му Неговите ученици: ако е такова задължението на човека към жената, няма полза да се жени.
А Той им рече: не всички възприемат тая дума, но ония, на които е дадено; защото има скопци, родени тъй от майчина утроба; има и скопци, скопени от човеци; и има скопци, които сами са се скопили заради царството небесно. Който може възприе, нека възприеме.
Тези думи от Евангелието са доста тежки за слуха на съвременния човек. И наистина, думите на Христос означават, че има само един съюз между мъжа и жената, благословен от Бога – един-единствен – а всичко, което е извън пределите му, е грях и мерзост пред Бога. Това твърдение днес за някого звучи прекалено радикално. Факт е, че има толкова много нещастни бракове, разпадащи се семейства, които, както изглежда, започват с дълбока искрена привързаност на хората един към друг, и после изведнъж, след прекрачване на определена фатална линия, всичко изчезва, разрушава се и се разпада.
Всъщност тайнството на брака е един удивителен и много ефективен инструмент за промяна на хората, промяна не само на тяхното отношение един към друг, но преди всичко на отношението им към Бога. В истинския правилен здрав християнски брак има постоянна борба на съпрузите срещу неверието един към друг, срещу неверието, че обектът на твоята любов е достоен за тази любов, срещу неверието, че той може да стане по-добър, срещу неверието, че ще имате достатъчно сила, търпение и кротост, за да издържите до себе си другия човек.
Истинският брак винаги е тайнство и радост от откриването на другия. Откриване на другия не е като присвояване или използване на един човек от друг, а откриване на другия като тайната на божествената милост, на онази милост, която човек започва да изпитва тук и сега в този брачен съюз.
Апостол Павел не се поколебава да сравни отношенията между съпрузите с живота на самата Църква. За него бракът не е просто инструмент за възпроизвеждане на поколенията, а преди всичко е образът на малката църква, самото тяло на Христос. Именно от тази близост на християнския брак със самия Бог, произтича неговата святост. А ако бракът е свят, тогава е разбираемо защо не може да бъде разтрогнат. Той разкрива в нашия живот тайната на Светата Троица – тайната на абсолютно жертвената и безкористна любов на божествените Лица едно към друго, любовта, в която няма нищо свое, няма нищо лично, но всичко принадлежи един на друг.
Дай ни, Господи, мъдрост, сила и търпение, за да създадем истински християнски брак, който във всяко семейство може да се превърне в бърза стълба към постигането на вечно блаженство още тук, на земята.
Източник: pravmir.ru
Превод: Архангел.бг
Любов или увлечение
За съжаление, думата "любов" днес се обезценява толкова много, че може просто да "правите любов", може да "се влюбите, а след това да се разлюбите"… Какво всъщност празнуваме в Деня на св. Валентин?...
В любовта първо се движиш към Бога
Любовта към ближния е последица от любовта към Бога. Същото става и в брака. В противен случай ще се обърнат един към друг, ще отдадат цялата си любов на нея или него, и тогава, ако единият не погълне или унищожи другия, ще го превърне в идол. Това е много тежка болест...
Струва ли си да бъдат венчавани всички желаещи?
Тайнството Венчание се извършва веднъж, но през целия по-нататъшен живот храни благодатно семейството, удържа от грешки... А впоследствие, когато всички кризи са преодолени, благодатта на Венчанието вече утешава и радва теб и цялото семейство...
Какво се случва в центъра

Ораторски форум „Св. Климент Охридски” - есен, 2023
Преславският събор и значението му за българската история беше темата на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски” през 2023 г. На финалния кръг на есенното издание се явиха общо 31 участници от двете възрастови групи...

Алтернатива - ноември, 2023
Излезе от печат ноемврийският брой на сп. „Алтернатива”. Празникът Въведение Богородично, честван у нас и като ден на християнското семейство и младеж, задава темата в изданието този месец Има ли място за Христос в семейството днес?

Детската школа „Кандилце” открива учебната година
На 15 октомври започват заниманията на енорийската детска школа „Кандилце”. След Литургията в залата на втория етаж на храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде представена програмата до края на календарната година и ще се проведе първото занимание с децата (възраст 10-14 г.)...
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Пост. Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (+ВИДЕО)
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Въведение Богородично
Днес е началото на Божия промисъл за нашето спасение
Ярък пример и вдъхновение за живот