
Спасовден. Възнесение Господне

Възнесение не е само един от дванадесетте Господски празници - то е венецът, украшението и изпълнението на Господските празници. То е денят на нашето спасение. Ако на Благовещение започва нашето спасение, при възнесението на Христос виждаме, че то е възможно наистина, че то се е случило. Друг е въпросът, дали ние живеем с мисълта и надеждата за нашето спасение? Или го разбираме само в неговия земен смисъл – да се избавим от бедите, болестите, войните и други неблагополучия в земния ни живот. Но това ли е истинското спасение?
Христос е дошъл да ни спаси от греха и от смъртта, братя и сестри. Нещо, което поради своите немощи не бихме могли да постигнем сами. Но ако придобием чиста любов към нашия Господ, ще придобием и Царството Божие, което Той е приготвил за нас. Затова наричаме днешния празник Спасовден, защото е денят на нашето спасение.
У нас, както и при доста други православни народи, днес се отдава почит и към починалите. Мнозина смятат, че това е в разрез с Господските празници, и най-вече не приемат суеверията, разпространени във връзка с почитането на мъртвите на Спасовден. Едно от тях е, че в този ден те отново биват прибирани от Господ, след като на Възкресение са били разпуснати.
Душите на починалите винаги са в ръцете на Господа, братя и сестри, и Той се разпорежда с тях. Няма такива моментни отпуски, нито после някой да ги прибира отново. Но това не означава, че в днешния ден не бива да отдаваме почит и да си спомняме за мъртвите. В Христовото възнесение ние имаме надежда не само за нашето спасение, но и за спасението на нашите починали близки, които ние помним и ги препоръчваме на Господ, да има и Той вечна памет за тях. Защото и за тях Той се е възнесъл, и за тях е отворил Царството небесно, и за тях е възможно спасението. Затова с молитва или милостиня може да почетем тяхната памет, като изчистим вярата си от всякакви суеверия.
И нека подобно на апостолите си тръгнем днес с радост, че се е случило обожението и освещаването на цялото човечество, отворени са вратата към Царството Божие и Христос ни е дал обещание за Духа на истината, Утешителя, Който да пребъдва с нас вовеки. И в тази радост да се настроим на добри дела в оставащите дни до Петдесетница, за да намери Светият Дух място и в нас, и да ни освети. Нека се подготвим в тези дни за Свето причастие и да живеем, подобно на апостолите, като истински свидетели на Христа в този свят.
Амин!
Проповед на отец Василий на Възнесение Господне в храм "Св. Николай Чудотворец", Варна - 9 юни, 2016 г.
Съзидателна радост
Ние сме предназначени за небето – там е нашето истинско отечество. Само с Бога човек може да живее милиони години. Затова нека живеем така, че това да стане възможно за нас – вечността да не ни разрушава. И тогава Бог ще ни я даде.
Пътят на нашето възнесение
Този ден за нас е ден на нашето одухотворяване, което Христос показа със Своето възнесение – като път. Да се съединим с Него, да отъждествим своя живот с Него – това е нашето призвание. А като знаем своето призвание, тогава придобиваме истинска надежда, като тази на апостолите...
Да живеем възнесени над земното
Възнесението на Господа, което празнуваме днес, е радост за всички нас. С тази радост тогава си отидоха и апостолите, макар че се разделиха със своя учител. Но Той им показа пътя, свидетелства, че вратите на Царството Божие са отворени, и обеща да дойде отново...
Какво се случва в центъра

Ораторски форум „Св. Климент Охридски” - есен, 2023
Преславският събор и значението му за българската история беше темата на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски” през 2023 г. На финалния кръг на есенното издание се явиха общо 31 участници от двете възрастови групи...

Алтернатива - ноември, 2023
Излезе от печат ноемврийският брой на сп. „Алтернатива”. Празникът Въведение Богородично, честван у нас и като ден на християнското семейство и младеж, задава темата в изданието този месец Има ли място за Христос в семейството днес?

Детската школа „Кандилце” открива учебната година
На 15 октомври започват заниманията на енорийската детска школа „Кандилце”. След Литургията в залата на втория етаж на храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде представена програмата до края на календарната година и ще се проведе първото занимание с децата (възраст 10-14 г.)...
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Пост. Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (+ВИДЕО)
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Въведение Богородично
Днес е началото на Божия промисъл за нашето спасение
Ярък пример и вдъхновение за живот