Иди си и, както си повярвал, нека ти бъде (Матей 8:13)

05.07.2020 г.
източник: postila.ru
Автор: протойерей Михаил Манев

Проповед в Четвъртата неделя след Петдесетница (02.07.17) - протойерей Михаил Манев, храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна. 

Възлюбени в Господа, братя и сестри,

Днес четем едно чудно Евангелие – за това, че вярата няма пол, няма народностна принадлежност, че вярата надскача всичко.

До Христос се приближава един римски войник, езичник, офицер, който има власт над войниците, които са му подчинени. Един много земен човек, с ясно съзнание за себе си – какъв е той и каква власт има, и при Кого отива и дръзва да пристъпи – човек в реалността. Чул за пророка, Който изцелява, той отива при Него да моли не за някой друг, а за слугата си. Във време, когато робът не е имал стойност и е бил смятан за словесно животно, стотникът има чувства към него, състрадава на болката му.

Чудно е как този човек изповядва своята вяра, осъзнал какъв е той, и какво ще направи Христос с неговия живот. Той Му казва, че не е достоен да влезе под покрива му, но с една дума може да направи всичко. За господаря на вселената и твореца на всичко това е напълно достатъчно, защото има власт над всички и над всичко.

Христос реагира по същия начин, както при молбата на хананейката, когато видя вярата й. И тогава, и сега, Той онемя. Онемя, защото видя вяра. Вяра толкова силна, чиста и съвършена, колкото Той имаше в Отца Си. И когато се сблъсква с тази вяра, с тази чистота, Той казва думи, които… които са за нас. Че ние с нашата вяра може да седнем там, на трапезата Му. На трапезата, приготвена за ония, другите. Ала другите ще бъдат изхвърлени навън, защото се намериха недостойни. А недостойните ще станат достойни.

Вярата е нещо, което всички имаме. Вярата е потребността на нашата душа. Ала вярата е преди всичко лично общение. И когато Христос говори, че другите ще бъдат изхвърлени във външната тъмнина, там, в ада, то не е, защото го е приготвил Той, а защото сме си го приготвили ние. Ние – с нашия егоизъм, с нашето самолюбие, с нашата гордост, ние – като не искаме да повярваме в Христа, да обърнем лицето си към Него, като не искаме да общуваме, като отхвърляме събрата си, който има нужда, и кажем: „Благодарим Ти, Господи, че не сме като него”.

Когато отхвърлим събрата си, с когото ни е дадено да общуваме, от неговото страдание или радост, тогава дали имаме сила да обърнем взор към Бога? Към Онзи, Който е създал и него, и мене по един и същи начин, само че аз не искам да имам лично общение с другия, понеже съм насочил взора си към Бога и искам само с Него да общувам? Мога ли да го направя? Мога ли да отхвърля всички от сърцето си, за да направя място на Бога? Или чрез другите мога да направя място за себе си и Бога в моето сърце?

Още по темата
Още от Проповеди

„Радвай се, обновление на заченатите в грях”

24.03.2023 г. | иконом Василий Шаган | Проповеди

Закопнели и жадуващи за истинската чистота, имаме пред себе си Богородица - най-добрият пример, за това, че е възможно да се случи спасението, възможно е да се случи очистването, щом тя ги е достигнала, бидейки като нас човек...

Носене на кръста за постигане на любовта

19.03.2023 г. | иконом Василий Шаган | Проповеди

С изнасянето на Кръста през Великия пост Църквата иска да ни покаже какво е постът. Христовият Кръст, на който Христос доброволно, без да има грях, се е възкачил заради нас, е израз на истинската Божия любов към всички човеци...

„Одежда на лишените от смелост”

17.03.2023 г. | иконом Василий Шаган | Проповеди

Това се отнася за нас, които осъзнаваме своята немощ пред величието на Бога, и много често носим това чувство за вина, което не ни дава смелост да погледнем нагоре, към Бога, и да повярваме, че и за нас грешните е възможно спасението.

Какво се случва в центъра