
С пиетет и благоговение за езика на вярата

С пиетет и благоговение... Точно по този начин говори доц. д-р Цветана Янакиева в своята лекция „Църковно-славянският език – тържествен език на културата на вярата”, която чухме на 12 май в голямата зала на Духовно-просветния център.
Доц. Янакиева е специалист в областта на палеославистиката. В началото тя разясни езиковедското различие между понятията „граматика на езика” и „граматика на езика на вярата”. В първия случай, става дума за разговорния език, служещ за общуване между хората, без допълнителна образност и натовареност, за да се предаде недвусмислено дадено съобщение. Във втория случай говорим за един свещен език, създаден от светите братя Кирил и Методий за превод на библейския гръцки език, за да стане той за славяните език на вярата, език за богопознание, за молитвено обръщение към Господ и за Негова възхвала. Следователно, този език поражда една строга и точна богословска интерпретация на определените значения. В него има думи, които не са употребени с еднозначно и точно значение, а в преносно метафорично и мистично символно значение.
По време на епохалното дело на светите братя съществува съвременен български разговорен език за човеците, но трябва да се създаде език, който да притежава категорията дигнитас (достойнство) – един достоен език за целите на богопознанието.
Затова е крайно неточно битувалото дълги години мнение, че светите Кирил и Методий са създали разговорен език за славяните. Тяхното творческо дело е в това, че създават един разбираем език за високи цели, използвайки наличния разговорен език към момента.
Цялата лекция може да гледате на запис тук:
Преславският събор и значението му за българската история е темата на Младежкия ораторски форум през 2023 г.
В дните преди официалното честване в Преслав на 1130-та годишнина от Първия църковно-народен събор, във Варна се проведе училищният кръг на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски”, младша възрастова група – 8 и 9 клас...
Алтернатива - юни, 2023
Темата на броя – За Петдесетница и Светия Дух – конкретно насочва вниманието ни към наближаващия празник на Светата Троица. Светите Отци го наричат „заключителен празник”, защото с него завършва възсъздаването и обновлението на човека.
Библейски мотиви в богослужението в първите дни на Страстната седмица
Над кои теми Църквата ни предлага да се замислим в богослужението през първите дни на Страстната седмица? Време за размисъл, но и за отговор на един важен въпрос: как се променям аз, знаейки, че за мене е дал живота Си Христос?
Какво се случва в центъра

Завърши младежкият музикален лагер „Небесни деца”
Целта беше младежите да надградят усвоеното от въведителния курс по източно църковно пеене и да го приложат на практика. Това се случи по време на Празничната литургия на Рождество Богородично в храма в Каварна...
Нашата вяра
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Малки разкази за отец Георги от Жегларци
Силата на тяхната духовност и нищожността на моята
Какво се случва в центъра
Завърши майсторският клас по иконопис за деца „Образът на св. Николай Чудотворец”
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Православни светии
Светите апостоли Петър и Павел и благодатта свише
Беседа на Отсичане главата на свети Йоан Кръстител
Въздигане на Светия Кръст Господен
Установяване на празника Въздвижение
Обновление на храма „Възкресение Христово” в Йерусалим. Забравеният празник