15 август – празник пред храма

16.08.2017 г.
Автор: Архангел.бг

„Днес празнуваме земната кончина на пречистата Богородица, която във всичко е била жива, дори в своето успение. Дотолкова жива, че чрез нея се е въплътил Христос като наш Спасител. Дотолкова жива, че в нея като в златна стомна Той се е вместил с цялата Си Божествена благодат. Затова я наричаме „по-широка от небесата”, защото небесата не могат да поберат Господа, а тя, със своята чистота, е могла да побере Бога в себе си. Доколко е била чиста и колко голяма е била нейната любов, за да може да побере спасителя в себе си! Образ на истинската чистота!” – с тези думи се обърна иконом Василий Шаган в проповедта си (вж. ВИДЕО) към хората, дошли на литургията в празничния ден.

След началото в храма празникът продължи на площада отпред , където през целия ден на базара на православна литература преминаващите разглеждаха и купуваха книги на български и чужди богослови и духовници, известни в православния свят. Направи ни впечатление колко търсени бяха книгите за деца. Явно все повече хора разбират колко е важно да запознаят от малки децата с ценностите и културата на вярата, които се оказват най-стойностни в днешния променящ се свят.

Вечерта, след службата в храма, програмата продължи с народна музика и песни, изпълнени от ансамбъла за автентичен фолклор при читалище „Св.св. Кирил и Методий”, с. Тополи. На хорото се хванаха и много хоро от събралата се публика, провокирани от родните ритми. Развълнува ни споделеното от най-възрастния участник в групата – дядо Минко, който на 84 г. не се разделя със своята гайда, а пред домашния иконостас се моли на Бога: „Господи, Ти свири в мене! За Твоя слава да свиря.”

 Хорът за източно църковно пеене при храм „Св. Николай Чудотворец” с диригент Мартин Димитров също се включи във вечерната програма с църковни песнопения в чест на Пресвета Богородица. Фино и деликатно звучаха техните изпълнения на фона на дочуващия се в далечината градски концерт. На фона на без-ОБРАЗ-ната популярна музика днес и съпътстващия култ на кича и пошлостта.

Когато се постъмни, с мултимедия (на стената на храма) бяха представени чудотворните и почитани икони на Божията Майка в гр. Варна. Отец Василий разказа историята на всяка една от тях, в кой храм във Варна се пазят и къде се намират оригиналните чудотворни икони. Разказът му беше подкрепен с лични спомени от пътуванията му до Света Гора, а малко по-късно – и от английския документален филм за Атон – градината на Богородица.

В подкрепа на чистотата и нравствеността, така нужни и така трудни за опазване днес, както сред момичетата, така и сред момчетата, вечерта завърши с руския документален филм „Тайната на женската природа”. Той е един от филмите на обществената организация Общо дело, които използваме в Духовно-просветния център в работата с младежите.

Така на Успение Богородично и празника на Варна, като използвахме познатия вече на варненци формат „Традиционна варненска седянка”, ние продължихме диалога си с хората в града, като се опитахме да покажем възможното единство на православния и на светския празник.

Още снимки (Галерия)

Още по темата
Още от Събития

Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)

31.10.2024 г. | Архангел.бг | Събития

По време на форума ще бъдат представени книги на православни автори, публикувани през последните няколко години. Всяка вечер в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“ от 17:00 ч., на 09 ноември - от 16:00 ч.

Седмица на православната книга - 2024

23.10.2024 г. | Архангел.бг | Събития

От 04 до 10 ноември 2024 г. в гр. Варна ще се проведе двадесет и второто издание на Седмица на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17:00 ч....

Открива се учебната година в Школата по иконопис

05.10.2024 г. | Архангел.бг | Събития

На 5 октомври (събота) се открива учебната година в Школата по иконопис за възрастни към Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил”, Варна. За записване на нови курсисти - вж. телефон за връзка в статията...

Какво се случва в центъра