
Да се издигнем над своята природа

Професор Йеротич бил в един ресторант с приятели. Дошъл младеж, представил се и казал, че иска да ги почерпи с едно питие. Бил задължен на професора, защото неговите книги са му помогнали много в живота, и по този начин искал да му благодари. Проф. Йеротич любезно отклонил предложението и казал: „Не правете винаги така – аз нa тебе, ти на мене. Казвате, че съм направил нещо добро за Вас, и сега искате и Вие да ми направите добро. Когато някой Ви направи добро, то Вие направете добро на някой друг, а той – на трети, и така става една верига от добри дела. Иначе – ти на мене, аз на тебе – това е проява на племенно съзнание и е в основата на корупцията. Затова казвам, че за племенните народи, между които нареждам и сърбите, корупцията е нещо естествено. Но ние не трябва да забравяме, че сме призвани да бъдем християни, а това означава да се издигаме над своята природа.
Академик д-р Владета Йеротич (1924-2018) е роден в Сърбия. Завършва медицина в Белград и специализира невропсихиатрия и психотерапия в Швейцария, Германия и Франция, а по-късно учи психология и богословие. В продължение на дълги години работи като ръководител на Психотерапевтичното отделение в болницата „Драгиша Мишович” в Белград и има значителен принос за цялостното развитие на психотерапията в Сърбия. Професор е в катедрата по Пастирска психология към Белградския богословски факулет на Сръбската православна църква.
На български език са издадени книгите: „Завръщане към отците”, Омофор, 2013, „Психологическото и религиозното битие на човека”, Омофор, 2013, „Християнството и психологическите проблеми на човека”, Омофор, 2014, „120 въпроса и отговора от християнската психотерапевтична практика”, Омофор, 2015, „Остават само делата на любовта”, Омофор, 2017. Всички те са налични в книжарница „Благослов”.
Благодарението като израз на покаяние (1)
Много често имаме чувството, че ние сме тези, които правят първата крачка. Че ние сме тези, които обичаме, а Бог отговаря на нашата любов. Че ние сме тези, които се смиряваме, и „задължаваме” Бог да ни даде благодат. Че ние сме тези, които се молим, и тогава Бог е „длъжен” да ни спаси...
Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (ВИДЕО)
Постът заема сериозна част от духовния живот на всеки християнин - как правилно да подходим към него? За ползата и приложението на поста в нашия живот е разговорът на свещениците Илия Попов и Василий Шаган...
Музикоучителят Жеко Павлов – жив пример за отдаденост на Църквата
Личности като Жеко Павлов са наистина живи примери за отдаденост на църковната музика; те са като светилници, които „прекрачват” своето време и са способни да разпространят светлината си както в настоящето, така и в бъдещето на източното църковно пеене…
Какво се случва в центъра

Алтернатива - април, 2021
Излезе от печат априлският брой на „Алтернатива”. Включени са текстове на Навпактския митрополит Йеротей, в които е синтезирано учението на Църквата за духовния живот и подвига на християнина за изцелението на душата.

„Надгробен плач” – песнопения на Опело Христово
В книжарница „Благослов” може да закупите (поръчате) „Надгробен плач – песнопения на Опело Христово” (Варна, 2016). Изданието съдържа трите похвални погребални песни, които се пеят на Велики Петък, посветени на страданията и смъртта Христови...
Нашата вяра
Дяволът и неговите козни (4 ч.)
Oмилия четиринадесета - на Благовещение на Пречистата Владичица наша Богородица и Приснодева Мария
Събития
Неделя на св. Григорий Палама, втора от Великия пост
Неделя Кръстопоклонна, трета от Великия пост