Завърши младежкият музикален лагер „Небесни деца”
С пожелание за успешна учебна година завърши последното събитие от летния календар на Духовно-просветния център – младежкият музикален лагер „Небесни деца”. Той се проведе в Каварна от 6 до 9 септември като продължение на курса за източно църковно пеене за младежи. Продължение имаше и в задачата, която си постави – младежите да надградят усвоеното от въведителния курс, преминал през м. юли, и да го приложат на практика, включвайки се в богослуженията в храма. Както на курса, така и на лагера музикален ръководител беше Мартин Димитров, псалт в храм „Св. Николай Чудотворец” и храм „Св. Архангел Михаил”, гр. Варна. Домакин на участниците в лагера беше протойерей Василий Селемет, председател на храм „Успение на Пресвета Богородица” в Каварна.
Да участват в Литургията, пеейки зад клироса, за младежите не беше нещо ново – много от тях от известно време се включват в неделните служби в храм „Св. Архангел Михаил”. Новото беше, че те ще бъдат основният хор, който ще служи по време на Празничната литургия на Рождество Богородично в храма в Каварна. Разбира се, това нямаше как да се случи без подготовка. Ръководителят Мартин Димитров беше подбрал нужните песнопения и заниманията в първите дни от лагера бяха заети с разучаването им – тропара и кондака на празнка, задостойник и евлогитарии, песента на Пресвета Богородица („Величит душа моя Господа...”). Както и помагалото за разучаване на Златоустовата литургия по време на курса, и тук песнопенията бяха на църковнославянски с добавена транскрипция на произношението и превод на съвременен български език. Така заедно с мелодията младежите можеха да научат и смисъла на текста, а съответно и на празника – защо величаем Пресветата Дева и нейните родители, праведните Йоаким и Анна.
За смисъла на празника говори и протойерей Василий Селемет в своята проповед:
Днес честваме Рождеството на Пресвета Дева Мария, станала по-късно Богородица. Църквата възхвалява и благодари за Божията милост. Народът до този момент бил чувал пророчества, че ще се роди Дева, от която ще дойде Спасителят на света. Изпълнението на пророчествата и всичко, което е свързано с живота на Пресвета Богородица, е много поучително за нас. Ние повечето светии ги възприемаме така, като готови светии, сякаш такива са били винаги – и светиите от Евангелието, и св. Димитър, и св. Георги, и всеки друг. И забравяме, че всеки от тях се е родил като младенец, бил е в люлка и постепенно е израствал в ръцете на родителите си, бил е въведен в храма в служба на Бога, и така, едно по едно, са преминали събитията от неговия живот. Нещо, което прави всяко поколение и до наши дни. Така трябва да правим и ние, като довеждаме децата си в храма. Защото и днес, както и на всяка служба, ние се присъединяваме към едно общо голямо богослужение и молитва от единия до другия край на страната, а и във всички православни храмове по света, една обща молитва за благодарност и похвала на Пресвета Богородица... В навечерието сме на новата учебна година, а с нея идват и нови успехи и нови радости. Разбира се, трябва да се полагат и усилия, но такава е вашата служба сега – да учите. И както е казано в молитвата преди учене, която вие четяхте всеки ден преди заниманията – като слушате преподаваното ви учение, да пораснете за слава Божия, за утеха на родителите си и за полза на Църквата и Отечеството ни.
Накрая отец Василий благодари на младежите и на ръководителя им за положения труда, да украсят с песнопения празничната литургия, и им пожела, по молитвите на Пресвета Богородица, Бог винаги да изпълва сърцата им с мир и радост.
След споделеното участие в празничното богослужение младежите имаха възможност да съпреживеят и една среща със съвременното изкуство. Каварненският творец и артист Станимир Енчев (който съслужи с тях в храма като иподякон) ги покани да разгледат изложбата му „Археология на изкуствения интелект”, представена в Художествената галерия „Христо Градечлиев” в Каварна. Скулптурите изобразяваха различни митични същества, носещи през времето страховете и надеждите на хората - Караконджул, Русалка, Сънчо, Златна рибка... Но какво общо имат те с археологията, а тя пък – с изкуствения интелект? В беседата авторът сподели с младежите своите мисли за потребността на човека от творчество, за да изразява своя вътрешен свят, и за възможността чрез изкуството да материализира и "архивира" страховете си и да се освобождава от робуване на стереотипи; да привежда света от хаос в ред и да му дава смисъл.
Друг момент от лагера беше посещението в Зеления образователен център в гр. Шабла. Младежите се запознаха с експозицията в залите и се разходиха из прилежащия парк с обособени зони, пресъздаващи природното разнообразие на региона. Любуваха се на бушуващото море край Тюленово и опитаха от лечебните кални бани в Шабленското езеро. Разбира се, всеки ден след музикалните занимания, в следобедните часове оставаше време и за почивка на плажа.
Всички младежи, завършили курса по източно църковно пеене ще получат грамота за положеното старание и труд да усвоят това сложно църковно изкуство. Това ще се случи в неделя - 17 септември, когато честваме паметта на светите мъченици Вяра, Надежда и Любов и майка им София. Младежите ще бъдат поканени да продължат заниманията с г-н Мартин Димитров и през учебната година, а всички са добре дошли на неделните служби в храма, за да се молим и благодарим заедно на Бога.
Снимки - вж. в ГАЛЕРИЯТА.
Проектът се осъществява с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и съдействието на Община Варна.
Семейството отново на фокус в майсторския клас по фотография за младежи - 2024
Миналата събота майсторският клас по фотография за младежи започна с благословия и молитва. Темата на курса е: „Семейството – част от цялото”. Основната ни задача е да покажем чрез средствата на творческата фотография духовния свят на...
„Научи ги да живеят според Твоите заповеди, Господи!”
На 6 октомври беше открита учебната година в детска школа „Кандилце”. Продължаваме традицията от миналата година – двете енории да направим едно общо Неделно училище. С нашите общи усилия и с усилията на двете църковни настоятелства – за нашите общи деца...
Празници на улица „27 юли” - 2024
След поклонението и полагането на венци на паметника празникът продължи с финална изложба на детския пленер „Колко са чудни делата Ти, Господи”. Всички, пропуснали откриването на изложбата, могат да я разгледат в изложбеното пространство зад храма...
Какво се случва в центъра
Диалози за историята, свободата и вярата - ноември, 2024
На 28 ноември - четвъртък, от 18:00 ч. в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” – Варна, срещите от поредицата „Диалози за историята, свободата и вярата” ще продължат с пета част на документалния филм, разказващ за живота на преп. Паисий Светогорец...
Скъп подарък за Общинския детски комплекс в навечерието на празника Въведение Богородично
По поръчка на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“, художничката Елеонора Караиванска изработи икона на светите братя Кирил и Методий, която беше дарена на ЦПЛР Общински детски комплекс в навечерието на големия християнски празник Въведение Богородично.
Курс по източно църковно пеене за начинаещи
Курсът за начинаещи по църковно пеене се радва на голям интерес. Под вещото ръководство на Мартин Димитров – псалт в църквите „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ и „Св. Архангел Михаил“ – над 20 желаещи посещават репетициите всеки понеделник, за да се запознаят с красотата и спецификата на...
Култура
Димитър Кантакузин и неговият „Химн към Богородица”
Изложба „Българската писменост: Св. Паисий Хилендарски. За ползата от историята”
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
За неправославните приказки и едно вълшебно житие
Семейството като рай за детето (+Видео)
Милосърдие
Св. Максим Изповедник за милосърдието и любовта
Православна църква почита чудотворната икона на Богородица „Радост за всички скърбящи”
Събития
Открива се учебната година в Школата по иконопис
Седмица на православната книга - 2024
Програма на Седмицата на православната книга (4-10.11.2024 г.)
Нови книги
Книги на Мартин Ралчевски в книжарница „Благослов”
„Хлябът на живота” – изяснение на Божествената литургия, т. 1