
Истинският кладенец на радост и живот вечен

Проповед на протойерей Тодор Тодоров в Неделята на Самарянката – 14 май 2022 г., храм „Св. Николай Чудотворец”, Варна.
Братя и сестри,
Чухме в светото Евангелие за срещата на Иисус Христос със самарянката до Якововия кладенец, в подножието на гр. Сихар. Това е среща, от която ние можем да направим много важни изводи за наше духовно обогатяване – да разберем, че всъщност това, което Бог е казал там тогава, е в сила и днес: Той е тази жива вода, която ни дава. Самарянката обаче не Го е разбрала. Отначало помислила, че това е вода, от която тя повече няма да ожаднее. Но Той казва: Водата, която Аз дам, ще стане извор с вода, която тече в живот вечен. Тоест, става дума за духовната жажда на всеки един човек.
Братя и сестри, тук се разкрива словото Божие. Бог има предвид словото Божие, което всеки човек, когато го приеме в сърцето си и го запази до края на живота си, тогава то ще тече в него към живот вечен. Бог се разкрива като месия – Аз, този, който се очаква. Потвърждава нейните думи за дългоочаквания месия, който трябва да дойде. Разкрива се напълно – че Той е пътят, истината и животът.
Братя и сестри, ако пренесем този откъс от Евангелието при нас, в съвременното ни общество, може да оприличим нашата Църква на този кладенец, откъдето извират тези тайнства, тази живо вода, и ние черпим от тях тук, в Божия храм. Но не може Църквата сама да гарантира нашето спасение, без Христос. Тоест ние, когато влизаме в Божия храм, не е достатъчно само да се кръстим и да чакаме Бог да направи всичко за нас. Напротив, трябва да Го търсим – когато влизаме в храма, трябва да търсим живия Бог. Без това търсене, ние само сме почерпили от тайнствата и сме си заминали, нямаме тази връзка, това общение, не си представяме, като влизаме в храма общението с живия Бог. Но Той е източникът, Той е този, Който ще ни оживотвори със Своя непресъхващ извор.
Братя и сестри, тук още Христос ни разкрива, че Бог е дух и трябва да му се покланяме с дух и с истина. Тоест да се покланяме искрено с цялото си същество, телом и духом, от сърце да се покланяме на самия Бог. Молитвата ни трябва да е съсредоточена, с нея да влезем в това общение. И нека от този кладенец на живота, който Бог ни дарява, от Православната църква, от него да черпим. Защото има и други кладенци, от които черпим понякога – кладенци на удоволствия, кладенци на гордост, на тщеславие – ала не бива да пренебрегваме истинския, който ще ни доведе до живот вечен. Защото смисълът на човешкия живот е в спасението на нашата безсмъртна душа.
Възлюбени в Господа братя и сестри, самарянката, която впоследствие се кръстила, и приела християнското име Фотина, което означава светозарна, още тогава първа разнесла вестта, разкривайки, че Иисус е пророк – както чухме от Евангелието, той ѝ казал факти от нейния интимен живот, че петима мъже е имала и сегашният също не ѝ е мъж. Тя възвестила първа за Иисус Христос в град Сихар. След като приела християнството, тя проповядвала в земите на днешна Италия и в Африка и загинала мъченически със своите седем деца при император Нерон през 66-та година, но сега черпи от тази жива вода, от непресъхващия извор на радостта в Божието небесно царство.
Братя и сестри, по молитвите на св. мъченица Фотина, нека Бог да ви благослови и закриля. Божието благословение на нашия Господ да бъде с всички вас. Честит празник! Амин.
Къде са вашите мебели?
Проповед на отец Илия Попов по притчата за безумния богаташ (Лука 12:16-21) - за духовната смърт и богатеенето за Бога и ближните. 9-та Неделя след Неделя подир Въздвижение, 2018 г.
Кой е нашият ближен?
Около нас има много хора, които са изпоранени като този човек в разказа на Христос. И точно на тези хора можем да обърнем внимание. Обикновено човешко внимание към хората, които са сами...
Как да запълним пропастта между нашия свят и Божествения
Бог създава този свят, за да можем да общуваме с Него. Бог създава човека за общуване с Бога. И да може целият свят чрез човека да стане едно с Бога. Ала как да общуваме с Бога, щом не можем да общуваме помежду си... (05.11.2017 г.)
Какво се случва в центъра

Ораторски форум „Св. Климент Охридски” - есен, 2023
Преславският събор и значението му за българската история беше темата на Младежкия ораторски форум „Св. Климент Охридски” през 2023 г. На финалния кръг на есенното издание се явиха общо 31 участници от двете възрастови групи...

Алтернатива - ноември, 2023
Излезе от печат ноемврийският брой на сп. „Алтернатива”. Празникът Въведение Богородично, честван у нас и като ден на християнското семейство и младеж, задава темата в изданието този месец Има ли място за Христос в семейството днес?

Детската школа „Кандилце” открива учебната година
На 15 октомври започват заниманията на енорийската детска школа „Кандилце”. След Литургията в залата на втория етаж на храм „Св. Архангел Михаил” ще бъде представена програмата до края на календарната година и ще се проведе първото занимание с децата (възраст 10-14 г.)...
Ценности
1 ноември. За началото на празника
Пост. Кое е по-блажно: октопод или попара със сирене? (+ВИДЕО)
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Семейството като рай за детето (+Видео)
Най-важното условие за щастието на детето
Моята история
Нови книги
Отвъд тези хоризонти. Квантовата теория и християнската вяра
„Духовни беседи”, I том - св. Софроний Атонски
Въведение Богородично
Днес е началото на Божия промисъл за нашето спасение
Ярък пример и вдъхновение за живот