
Суеверията и суетата са излишни пред Бога и ни отдалечават от Него

Отец Алексей Атанасов служи в морския храм „Св. Николай Чудотворец” в гр. Варна. Отговаря и за храмовете в Суворово и с. Чернево. Завършил е Богословие в Шуменския университет. Баща е на четири деца.
Отче, как трябва да се подготвим за Бъдни вечер и за Рождество Христово и как да се предпазим от суеверията по време на светлите празници?
Ние се подготвяме не за Бъдни вечер, а за Рождество Христово. За да не бъде човек повърхностен християнин, подготвяйки се за празника, трябва да отдели време, да отиде в храма на богослуженията, да се подготви за изповед и да се срещне със свещеник, за да се изповяда и да може да се причасти на празника. Това е най-важната подготовка.
Със сигурност медиите сега ще ни залеят с един куп поверия и суеверия, свързани с Бъдни вечер, но всичко това е суета. Самата дума суеверие, означава напразно, суетно вярване, суетене около неща, които не се отнасят до истината за празника. Суеверията и суетата са излишни пред Бога и всъщност ни отдалечават от Него. Понякога ставаме смешни в Неговите очи със суеверията си, но човек е склонен да повярва в какво ли не, само и само да заобиколи истината за нашата вяра. А истината за този празник е, че се ражда Спасителят на човеците – Иисус Христос.
Кои са най-често срещаните суеверия, които са в разрез с религията?
Най честите суеверия са свързани с трапезата – че трябва да се сложат нечетен брой постни ястия, че трябва да се сложи паричка в питката и непременно вечерята да се прекади с тамян. Първо, откъде е станало известно, че нечетното е по-свято от четното число? И кое от всички нечетни е най-свято? И ако през целия пост хората не са постили, то е абсолютно безсмислено само на Бъдни вечер да се слагат постни ястия. А паричката слагат за късмет – който я намери, ще има късмет и пари цяла година… Някак си доста евтино и лесно е всичко това...
Прекадяването с тамян е хубава традиция, но не като някакъв магически ритуал. То има смисъл само когато сме се помолили в същото време, защото издигащият се дим от тамяна е символ на молитвите, които отправяме към Всевишния Бог. Кадене без молитва също е суета. А молитвата идва, когато имаме силна вяра и желание да бъдем с Бога.
Аз съм бил свидетел на Божията милост към хора, които идват в храма с такава силна вяра.
Разкажете за коледно чудо във Вашата практика?
Миналата година на Бъдни вечер, малко преди да си тръгна от храма, към 17 ч., влязоха двама мъже с бради, с източни черти, и на турски се опитаха да ми кажат нещо. Аз не разбирах нищо, но точно в този момент се оказа, че в храма е една жена, която добре знае английски, и ни помогна с превода. Оказа се, че мъжете са моряци, турци, но приели християнството – показаха ми кръстчетата си под блузите. Единият ме помоли да се моля за майка му, която е онкоболна. Бяхме толкова щастливи, че в точния момент се намери кой да ни превежда, и молитвата на човека да бъде чута.
А вторият случай, който знам, е с една жена, вече на средна възраст, която нямала деца, и лекарите не ѝ давали надежди. Тя на 24-ти дълго време се молила в храма, да я дари Бог с дете. И след няколко седмици чудото станало, тя забременяла.
Затова не бива да осуетяваме живота си, а както тези хора, както всички, за които четем в Евангелието, които са търсили Бога, лична връзка с Него, така да правим и ние. И какъв по-добър повод от рождения Му ден!?
24.12.2016 г.
Източник: 24chasa.bg
Да укрепваме вярата и любовта си и да не допускаме крайни състояния
Интервю с психолога Емилия Бойчева за пандемичната ситуация в света и справянето на хората с нея. Как вярата може да помогне за осмислянето на кризата?
Този ли е будителят? Обаче ние знаем, че той е будителят
Знаем, че той е будителят. Защото по духовен път, той постига много повече, отколкото ние по недуховен път. Напротив, ние по недуховен път разваляме това, което той постига молитвено, чрез целия си живот, отдаден на Христа Бога...
Свидетелство за правдата
Почина Черногорският и Приморски митрополит Амфилохий, Бог да го прости и да го упокои в царството Си! Припомняме си неговите будителски слова за ролята на Църквота в света и по други важни въпроси за съвременното общество...
Какво се случва в центъра

„Алтернатива” стана на 20 години
Странното е, а донякъде и тъжно, че 20 години по-късно светът не спира да предлага своите „алтернативи”, а човекът – да се лута, заблуден и отдалечен от единствената. Оказва се, че темите от първите броеве на изданието продължават да са актуални...
Младежки ораторски форум „Св. Климент Охридски” - финал 2020 г.
Още един от проектите, по които работихме в Духовно-просветния център през 2020 г., приключи необичайно. Ораторски форум онлайн - досега не бяхме мислили, че е възможно, но неволята учи. Финалът за 2020-та е факт...
Нашата вяра
Ценности
Да се издигнем над своята природа
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Семейство и възпитание
Света Богородица е образец за майка и жена
Семейството като рай за детето (+Видео)
Интервю
Суеверията и суетата са излишни пред Бога и ни отдалечават от Него
За Христос и рая, за Дон Кихот и свободата
Да укрепваме вярата и любовта си и да не допускаме крайни състояния
Какво се случва в центъра
Нови книги
„Светецът на моето сърце” – нова книга за св. Нектарий Егински
Атеистичните делюзии. Християнската революция и нейните модерни врагове
Православни светии
Св. Антоний Велики за борбата със злото
Никейският символ, Св. Атанасий, „консесусът” и чистотата на вярата