
Кой обработва нивата?

Във времето на светите Седмочисленици Езикът е отражение на високата политика на държавата. Ако днес държавата няма високи цели, които сама е определила въз основа на своята история, традиции и ценности, тя няма и послание, и думи, с които да изрази тези цели, да ги защити и приложи в живота. Тогава в незащитените и необработени словесни пространства на душите навлизат безпрепятствено чужди идеи, послания и цели с чуждия език, който ги носи. Чуждият език е по-привлекателен, защото дава добре разработена представа за това, което се случва, и най-вече за бъдещето. Така, който не се труди да разработва идейните и словесни залежи на своя език и история, неизменно става потребител на чужда идейна и езикова стока и изпада в интелектуална и езикова зависимост от онези, които му казват какво да мисли.
Това ни предлагат различните новини и формати по телевизията и интернет. Навсякъде ни посрещат с готови, формулирани и добре опаковани чужди ценности. Чужди думи се изписват по обществени места с чужди букви, навсякъде звучи чужда музика и всичко това нагледно показва кой е работил повече, за да прокара по-майсторски своите представи за живота, и кой всъщност ни управлява по най-умния начин.
Този процес има още едно важно следствие, което виждаме всеки ден. Ако държавата, в лицето на нейния политически и интелектуален елит, няма какво да предложи, няма елитна култура и елитен език, които да се прокарват, разпространяват и защитават, тогава избуява ниската култура и вулгарният език. Така се формира просташко мнозинство, което презира интелектуалното малцинство, и така един народ загива напълно, връщайки се към предкултурното си (езическо) състояние.
Увенчани с небесна слава
На 1 февруари почитаме жертвите на комунизма, избити от Народния съд преди 75 години. Текстът на Теодора Димова ни припомня за неимоверния труд на монахиня Валентина Друмева по издирването и съхраняването на паметта а новомъчениците...
Да се издигнем над своята природа
Когато някой Ви направи добро, то Вие направете добро на някой друг, а той – на трети, и така става една верига от добри дела. Иначе – ти на мене, аз на тебе – това е проява на племенно съзнание и е в основата на корупцията...
Образът на св. Климент Охридски в паметта на Църквата и в контекста на нашето съвремие
Да разсъдим честно в самите себе си: дали сме достойни за неговото име и дали Църквата и обществото ни днес са тези, които е имал в мечтите и в молитвите си и които е градил с неуморните си трудове Охридският чудотворец?
Какво се случва в центъра

Енорийската детска школа „Кандилце” възобнови заниманията си
След дългата пауза, наложена от противоепидемичните мерки в страната, на 14 февруари енорийската детска школа „Кандилце” възобнови своите занимания. Първи бяха поканени по-малките деца от школата и техните родители.
Алтернатива - февруари, 2021
В новия брой се обръща внимание на подготвителните недели преди Великият пост – време, което Църквата ни дава да се приготвим за предстоящото духовно пътуване. И макар че мнозина не за първи път ще се включат в него, тази начална равносметка не е излишна за никого...
Нашата вяра
Последователността на степените на духовното издигане от греха до богопознанието и обожението
За действието на Светия Дух: в родените от вода и Дух и във всички хора
Семейство и възпитание
Нашите деца и информацията: Как да не затънем?
До каква възраст децата не бива да ползват социалните мрежи?
Нови книги
Атеистичните делюзии. Християнската революция и нейните модерни врагове
Житие на преподобния Герасим Йордански за деца
„Изкуството да живееш със себе си” - Лимасолски митрополит Атанасий